Kanda Kolestrol Yüksekliği

Kolestrol, kanda, sinirlerde, beyinde, karaciğerde, dalakta, böbrek üstü bezlerinde ve safrada bulunan, yağ yapısında, kristal gibi beyaz görünümde bir maddedir. Görevi dokulardaki su dengesini sağlamak, alyuvarları zehirlere karşı korumak, sinir dokularının dayanıklığını sağlamak ve deri altında, dışarıdan gelecek mikroplara karşı koruyuculuk yapmaktır. 100 gram kanda; 180-230 miligram kolestrol bulunur. Bu miktar normaldir. 230 miligram kolestrol miktarı, kanda kolestrolün yükselmiş olduğuna işarettir. Tedavi edilmezse; damarsertliği, beyin ve kalpteki ince damarların tıkanmasına neden olur. Meydana Gelişi : Böbrek üstü bezleri, husyeler, yumurtalıklar bünyenin ihtiyacı olan kolestrolü imal ederler. Ayrıca hayvansal yağlar, süt, yumurta ve bitkisel hormonlarla da kolestrol alınır. Kanda, kolestrolün yükseldiğini anlamak için bir seri test yapmak gerekir. Ayrıca, hastanın cildinde oluşan sarı lekeler, göz altlarında beliren siyah halkalar, göz akında görülen sarı lekecikler, genel yorgunluk, iştahsızlık, hazımsızlık, baş dönmesi, baş ağrısı, görme zayıflığı, ağız acılığı, nefes ve ter kokusu kolestrolün yükselmiş olduğuna işaret olabilir.
------------------------------------------
Tıp dalında hiperlipidemi olarak isimlendirilen kanda kolesterol yüksekliği pek çok sebepten kaynaklı olarak husule gelen önemli, ciddiye alınması gereken sağlık sorunlarının başında gelmekte ve mutlaka kanda kolesterol yüksekliğinin nedenleri araştırılıp tedaviye derhal başlanmalıdır. Aksi durumda kanda kolesterol yüksekliğinin nedenleri her ne ise durum giderek daha da ciddi bir durum alacak, tedavisi daha da zorlaşacak ve hastanın yaşamış olduğu bulguların da şiddeti artacaktır. Peki, kanda kolesterol yüksekliği neden olur?

kanda-kolesterol-yuksekliginin-nedenleri
Kanda kolesterol yüksekliğinin nedenleri
Karaciğer tarafından yapılan ve yağ benzeri doğal bir madde olarak tanımlanan kolesterol, aynı zamanda beslenme esnasında da vücudumuza girmekte ve ekseri hayvansal gıdaların tüketilmesi ile vücutta aşırı miktarda birikme göstermektedir. Kolesterolün iki çeşidi bulunmakta ve bunlar iyi kolesterol olan HDL ve kötü kolesterol olan LDL’dir. Karaciğerde oluşan kötü kolesterol damarlarda birikir ve damarların bu nedenle tıkanmasına yol açar.

Hele ki kalbe giden damarlarda birikirse damarların kalınlaşmasına ve kan akımının yavaşlamasına sebep olarak hem kalbe hem de diğer organlara oksijen taşınmasını engeller. İyi kolesterol ise mümkün olduğu kadar kötü kolesterolün yükselmesini önleme görev görür. Kötü kolesterolün yükselmesi başta kalp hastalıkları olmak üzere çeşitli hastalıkların husule gelmesine neden olur.

Kanda kolesterol yükselmesine neden olan hususların başında az öncede bahsettiğimiz gibi hayvansal gıdalar geliyor. Hayvansal gıdaların aşırı tüketimi kanda kolesterol yükselmesine yol açar. Tereyağı, yumurta sarısı, sakatatlar yağlı et, süt, yoğurt, peynir, katı yağlar kanda kolesterol yüksekliğinin nedenleri arasındadır. Kişinin vücut ağırlığı da kanda kötü kolesterolün yükselmesi nedenlerindendir. Aktivite yoksunluğu, hareketsiz yaşam tarzı da kanda kolesterol yüksekliğinin sebepleri arasında sayabileceklerimizdir.

Yorumlar