Karaciğer Şişmesi

Herhangi bir karaciğer hastalığı sırasında, karaciğer hücrelerinin şişip, safra yollarını tıkanması sonucu ortaya çıkan bir hastalıkktır. Tıp dilinde hepatit sarılık denir. Hastanın bütün dokuları, hatta gözlerinin akı bile sarıya boyanır. İdrarı esmerleşir. Deride kaşıntılar görülür.

---------------------------------
Karaciğer şişmesi, karaciğerde bulunan hücrelerin büyüyüp şişmesi sonucu safra yollarını tıkamasına denir. Karaciğerde meydana gelen sorunlar nedeni ile görülen karaciğer hastalıklarında ortaya çıkar.

Karaciğer şişmesi nasıl teşhis edilir?
Karaciğer yumuşak ve büyüklüğü genellikle sağ alt kaburgaları geçmeyecek şekilde vücudumuzda yer alır. Bu nedenle doktor muayenesi sırasında karaciğerde gelişen şişme ve büyümeler, ayrıca karaciğer sertleşmeleri elle muayene sırasında ortaya çıkar. Bazı durumlarda örneği aşırı kilolu hastalarda karaciğer muayenesi tam olarak cevap veremeyeceğinden CT (bilgisayarlı tomografi), ultrason ile tetkik ya da MRI ile karaciğer incelenir.

Karaciğer şişmesinin belirtileri nelerdir?
Karaciğer şişmesinde kişinin cildi sarı renge döner, gözlerin beyaz kısmı sarı renge döner, idrar rengi aşırı koyu olur, deride kaşınma gibi bulgular ortaya çıkar.

Karaciğer şişmesine neden olan faktörler ve hastalıklar nelerdir?
Konjestif hepatomegaliler yani karaciğer içerisinde kan birikmesine neden olabilecek durumlar, kalp yetmezliği hastalığı, budd-chiari sendromu, yağ birikmesi, karaciğer yağlanması, uzun süre kotikosteroid kullanımı, reye sendromu, glikojen depolama rahatsızlıkları, amiloidoz hastalığı, ödemler, safra yollarının tıkanması, safra taşları, safra tümörleri, siroz, yerel enfeksiyonlar, abse oluşumları, viral hepatit, tifo hastalığı, sıtma, lösemi, lenfoma, bazı kanser türleri karaciğer şişmesine veya büyümesine neden olur.

Karaciğer şişmesi nasıl tedavi edilir?
Karaciğer şişmesinde tedavi yöntemi, kişinin karaciğer şişmesine neden olan sebeplerin bulunması ve tedavisi ile belirlenir. Bu nedenle hastanın karaciğer şişmesine neden olan faktör bulunur.

Yorumlar