Reel Olarak Maaşlar 116 Lira Artacak

2014-2015 yıllarını kapsayan “toplu sözleşme”lerin bir fiyasko ile sonuçlandığını belirten konfederasyon yönetimi “Buna rağmen toplu sözleşme masasında “zat-ı şahaneleri” diyerek övgüler dizdikleri bakanla yan yana oturup kamu emekçilerini karşılarına almakta tereddüt etmeyenler yüzleri bile kızarmadan altına imza attıkları satış sözleşmesini övmeye, yalan yanlış bilgilerle kamuoyunu yanıltmaya devam etmektedir.” dedi.

REEL OLARAK MAAŞLAR 116 LİRA ARTACAK

KESK, tüm kamuoyunun 2014 yılı maaşlara sadece net 123 TL, 2015 yılı için ise % 3 + %3 ‘lük artış yapılacağını bildiğini belirtti ve gelir vergisi matrahları yılın ikinci yarısında %15 lik dilimden %20lik dilime çıkacağı için aslında 2014 yılı maaşlarında 123 TL bile değil 116 TL artış olacağını vurguladı

Bu durumda Maliye Bakanın bütçe görüşmelerinde verdiği resmi rakamlara göre eş ve çocuk yardımı dahil bugün 1.887 TL olan en düşük maaşı alan kamu emekçisinin 2014 yılı maaşında %6,51 ‘lik bir artış olacaktır. Eş ve çocuk yardımı dahil ortalama 2050 TL maaş alan kamu emekçisinin maaşında ise %6 ‘lık bir artış olacaktır.

ENFLASYON FARKI YOK, MAAŞ BAĞLI ÖDEMELERİN HİÇBİRİNDE ARTIŞ YOK..
Üstelik kamu emekçilerinin 2014 yılı için hem enflasyon farkı alamayağını hem de maaş katsayısına bağlı ödemelerde hiçbir artış yapılmayacağına dikkat çeken KESK “Yani 2014 yılında kamu emekçilerinin eş yardımı, çocuk yardımı, doğum yardımı, ölüm yardımı, özel hizmet tazminatı, ek ders ücretleri, harcırahlar, ikramiyeler, fazla mesailer gibi maaş katsayılarına bağlı ödemelerinde hiçbir artış olmayacaktır.” dedi.

YÜZDE 4+4 OLSAYDI MAAŞA BAĞLI TÜM KALEMLER ARTACAKTI

KESK yaptığı açıklamada, “Oysa kamu emekçilerinin 2014 yılı maaşlarında %4 + %4 artış bile olsa bu oran maaş katsayısına bağlı tüm ödemelere yansıyacaktı. AKP-Memur Sen mutabakatında bu bile sağlanamadığı için kamu emekçileri 2014 yılında sadece eş ve çocuk yardımı kaleminde 150 TL civarında kayıp yaşayacaktır. Maaş katsayısına bağlı diğer ödemeleri de hesaba kattığımızda kamu emekçilerinin kayıplarının boyutları katlanarak artacağı açıktır.” denildi.

2014 ENFLASYON TAHMİNİ GERÇEKÇİ DEĞİL

KESK açıklamasında 2014 yılı için enflasyon oranın %5,3 büyüme oranın ise yüzde 4 olarak hedeflediğinin açıklandığı belirtilerek, bu oranların gerçekçi olmadığı vurgulandı.

SANKİ YÜZDELİK DİLİM OLSAYDI EMEKLİ İKRAMİYESİ ARTMAYACAKTI

KESK, Memur Sen’e ayrıca “memurlar 2014 yılında 175 TL maaş zammı alacak, toplu sözleşme ile maaş farkları arasındaki makası daralttık” sözlerinden dolayı da tepki gösterdi. Sanki yüzdelik dilimlerle artış olsaydı emekli ikramiyeleri artmayacakmış gibi “imzaladığımız sözleşme emekli ikramiyelerinin 5.250 TL artışına tekabül ediyor” denilmesi de KESK’in tepki gösterdiği açıklamalardan bir diğeri…
memurlar.net

Yorumlar