Sağlık Personeline Küfür ve Hakarete 9000 Tl Para Cezası

112 Acil Yardım istasyonunda görevli personele küfür, tehdit ve hakaretten hasta yakınına 9 bin tl para cezası verildi.

OLAY
Düşme ön tanısıyla kkm tarafından çıkış verilen vakaya ulaştığımızda ilk karşılaştığımız ajite hasta yakını idi.Daha bizi karşılarken geç kaldığımız iddiasıyla acele etmemizi söylerek çıkıştı..

Oysaki vaka bölge içiydi ve ulaşma maksımum 6 dakikaydı.Hastaya ulaşmak için yukarı çıktık ve düşme diye gittiğimiz hasta salonda yatağında yatmaktaydı.Hasta değerlendirildi ve tüm vital bulgularının stabil olduğu saptandı..Düşme olayının ise o gün değil bir gün önce olduğunu öğrendik. Hastanın başka ne şikayeti olduğunu sorduk ve şuan ki durumda hastanın acil müdahale gerektiren herhangi bir bulgusu ve travması olmadığını dile getirdik. Ardından hasta yakını olan oğlu (M.P ), hastanın yürümekte sıkıntı yaşadığını ve denge bozukluğu olduğunu söyledi.Hasta bayanın da aynı şikayeti belirtmesi ile nörolojik muayenesi yapılan hastanın yine herhangi bir aksi durum teşkil etmediğini gördük ve son olarak düz bir hat uzerınde yürümesini söyledik. Bahsedıldığı üzere hastada denge bozukluğu olup olmadığını saptamaya çalışmak istedik ancak hasta daha bır adım atar atmaz ajite hasta yakını olan oğlu (M.P) ‘’böyle iş mi olur sizin götürmeye niyetiniz yok sizin yapacağınız işi s..erim’’ diye bağırarak annesını kolundan tutup (yuruyemedığını ıddıa etmesıne rağmen )ıkıncı kattan ve merdivenlerden hızla aşağıya indirdi. Arkasından koşarak aşağıya ınıp yanlış tutum sergıledıgını ve daha hasta muayenesının bıtmedığını anlatmaya çalıştık..Ancak bizi dinlemeyecek kadar sinirli olan M.P hastasını kendi götüreceğini bizden bir şey istemediğini söyleyince bizde bunun için imza almamız gerektiğini hastayı bu şekilde bırakamayacağımızı söyledik.Bunun üzerine daha da hiddetlenen M.P vermıyorum ımza falan annemı halledeyim sıra sizede gelecek hepinizi bulacağım … sizi de s… şeklinde ağır ithamlarda bulunarak bağırmaya başladı. Ardından arkadaşımıza el kaldırdı ve darba yeltendi.O sırada yanımıza bir araç yanaştı ve inen üç erkek M.P ile aramıza girerek şahsın elini tutup vurmasına engel oldu. Ardından yıne kufur ,hakaret ve tehdit içeren sözler sarf ederek aracına binip olay yerini terk etti.

Tedaviden çekilme hakkımız olmasına rağmen biz hala hastayı bırakmak istemedik ancak hasta yakınının bu davranışı tüm ekibi rencide etti ve üzdü..Kımlık bılgılerıne tam olarak ulaşamadğımız vaka ıle ılgılı komutaya bılgı verıp en yakın karakola başvurduk ve olayla ılgılı olanları anlatıp tehdıt edıldıgımız ıcın davacı olmak ıstedıgımızı soyledık..

Ekıbımızın ve gorgu tanıklarının da verdıgı ıfadeler dogrultusunda şahsa dava açtık.

İzmir İl Sağlık Müdürlüğü ve İl Ambulans Servisi Başhekimliği’ne müracaat edip konuyla ilgili avukat talebinde bulunduk.Sağlık Bakanlığından tarafımıza avukat tahsis edildi ve 28.11.2013 tarıhınde düzenlenen duruşmada davaya ekip ve tanıklarımızla birlikte katıldık.Davacı olduğumuz şahıs olay yerinde o gün bulunmamasına rağmen tanık olarak getirdiği kişi ile davaya katıldı. M.P ve tanık olarak gelen ablasının verdikleri ifadelerde birbiriyle çelişmekteydi.Bizim geç kaldığımızı ve de hastaya karşı olan tutumumuzun onların deyimiyle ilgisiz olduğunu ısrarla belirtip hastanın yalnızca tansiyonunun ölçüldüğünü iddia ettiler.Kan şekerinin 580 lerde olduğunu ( böyle bi hastanın komada olması gerektiğini bilmeden ) ancak bizim o halde ki hastayı götürmeyi reddettiğimizi söylediler..Üstünede kendi söylediği küfürleri esas bizim onlara söylediğimizi iddia ettiler.
M.P isimli şahsın ve tanığın verdikleri ifadeler bile birbirini tutmamaktaydı..Vaka formunda hastayla ilgili yapılan tüm müdahaleler ve vital bulgular kayıtlı olup mahkemeye sunuldu.

Duruşma sonucunda verilen karar ile davacı olduğumuz M.P 9000 TL para cezası ile 5 yıl denetimli serbestlik cezası almıştır.

MediHaber.NET

Yorumlar