Siirt Devlet Hastanesi'ne taş kırma cihazı alındı

Kamu Hastaneler birliği Genel Sekreterliği tarafından Siirt Devlet Hastanesi'ne kazandırılan son sistem Taş Kırma Cihazı (ESWL) ile artık ameliyat yapılmadan cihaza bağlanan hastaların böbreklerindeki taş kısa sürede ağrı vermeden alınıyor.

Cihazın Siirt Devlet Hastanesi'ne ilk kez alındığını belirten Başhekim Erhan Özenç, hastane bünyesinde yapılan birçok yenilikle kalitenin artırıldığını söyledi. Özenç, "Siirt Devlet Hastanesi ek hizmet binasında çocuk polikliniği ve kadın doğum ve çocuk hastalıkları hastanesinde de dahiliye polikliniği hizmet vermeye başladı. Daha önce hastanemizde bulunmayan endoskopi cihazı, kemik dansitometri cihazı ve son olarak da taş kırma cihazı (ESWL) kazandırıldı." dedi.

Taş kırma cihazının ağrı vermeden çok kısa sürede tedavi yöntemi olduğunu belirten Uzman Doktor Zafer Demir, "Bugün ilk hastamıza bu cihaz ile tedavi uygulandı. Son derce gelişmiş bir teknoloji cihazı olan taş kırma ESWL, vücut dışından gönderilen şok dalgalarının üriner sistemdeki taşlar üzerine odaklanması ile bu taşların kırılmasını sağlayan bir yöntemdir. Hasta yatar vaziyette iken yan tarafına üzeri jel ile kaplı bir su yastığı temas etmekte ve gönderilen şok dalgaları taşa odaklanmaktadır. Amaç, taşları yeterince küçük parçalara ayırarak idrar yollarından kendiliğinden düşmesini sağlamaktır. İşlem sonrasında hastanın yapması gereken en önemli şey bol su içmektir. Bol idrar üretimi taş parçacıklarının böbrekten kolay atılmasını sağlarken idrar yolu enfeksiyonu gelişme riskini de ortadan kaldırır." şeklinde konuştu.

Mali Hizmetler Müdürü Ömer Ebrem, Uzman Selçuk Yılmaz ve sağlık personellerinin de katıldığı törende, böbrek ağrısı şikayeti çeken bir hastaya yapılan kısa süreli operasyonla böbreğindeki taş alındı.
------------------------------------
SiiRT HABER CiTY NET: Siirt Devlet Hastanesine ilk kez kazandirilan son teknoloji Taş Kirma Cihazi (ESWL) ile ameliyatsiz cihaza bağlanan hastanin 15 dakikalik operasyonun ardindan böbreğindeki taş alindi.

Siirt Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreterliği tarafindan Siirt Devlet Hastanesi bünyesine ilk kez alinan Taş Kirma Cihazi ile ilk operasyon yapildi. Böbrek ağrisi şikayetiyle hastaneye giden Ali Gezici adli hastanin yapilan tetkiklerinde sol böbreğinde 1.5 santim büyüklüğünde taş tespit edildi. Cihaza bağlanan hastanin böbreğindeki taş ağri hissettirilmeden 15-20 dakika gibi kisa bir sürede kirildi. Normal şartlarda ameliyatin açik yapilmasi gerektiğini belirten Uzman Doktor Onur Serin, `Yeni alinan cihazla kapali sistemle çok kisa sürede ağri hissetmeden hastanin böbreğindeki taşlar kirdirildi. Bir günde 8 hastanin işlemlerini kabul ettik. Bu cihazin Siirt Devlet Hastanesi bünyesinde hizmet vermesini sağlik alaninda çok önemli bir yenilik olarak görüyoruz` dedi.

Taş kirma cihazinin son teknolojik ürün olduğunu belirten Uzman Doktor Zafer Demir, ESWL`nin, vücut dişindan gönderilen şok dalgalarinin üriner sistemdeki taşlar üzerine odaklanmasiyla bu taşlarin kirilmasini sağlayan bir yöntem olduğunu söyledi. Demir, `Bu yöntem bir ameliyat değildir. Hasta yatar vaziyetteyken yan tarafina üzeri jel ile kapli bir su yastiği temas etmekte ve gönderilen şok dalgalari taşa odaklanmaktadir. Amaç, taşlari yeterince küçük parçalara ayirarak idrar yollarindan kendiliğinden düşmesini sağlamaktir. işlem sonrasinda hastanin yapmasi gereken en önemli şey bol su içmektir. Bol idrar üretimi taş parçaciklarinin böbrekten kolay atilmasini sağlarken idrar yolu enfeksiyonu gelişme riskini de ortadan kaldirir` şeklinde konuştu.

Siirtli vatandaşlara en iyi sağlik hizmeti sunmayi amaçladiklarini belirten Devlet Hastanesi Baştabibi Erhan Özenç ise çalişmalar hakkinda bilgi verdi. Özenç, `ilimiz merkez ve ilçe hastanelerinde bazi yenilikler yapildiği, Siirt Devlet Hastanesi ek hizmet binasinda Çocuk Polikliniği, Kadin Doğum ve Çocuk Hastaliklari Hastanesinde de Dahiliye Polikliniği hizmet vermeye başladi. Daha önce hastanemizde bulunmayan endoskopi cihazi, kemik dansitometri cihazi ve son olarak da Taş Kirma Cihazi (ESWL) kazandirildi. Bundan sonra da hastanemizle ilgili çalişmalarimiz sürecek, vatandaşlarimizin tedavileri hastanemizde daha kolay ve rahatlikla yapilabilecektir` ifadelerini kulland