Afyon'da ırkçı saldırıya uğrayan Radyoloji Öğrencisinin durumu ağır

Irkçı bir grubun saldırısı sonucu ağır yaralanan ve 4 gündür yoğun bakım altında tutulan Afyon Kocatepe Üniversitesi öğrencisi Halil Çeçen'in durumu ciddiyetini koruyor....

Çeçen'e 50 kişilik bir grup saldırırken polis sadece 3 kişiyi gözaltına aldı. Hastane kapısında çocuğunun iyileşmesini bekleyen İbrahim Çeçen, "Oğlum hala komada can çekişiyor ama onu bu hale getirenler polis ve savcı tarafından saklanıyor" dedi.

Afyon Kocatepe Üniversitesi'nde okuyan Kürt öğrencilere 2 Ocak'ta bir grup ülkücü tarafından düzenlenen bıçaklı, sopalı saldırıda ağır yaralanan Radyoloji birinci sınıf öğrencisi Halil Çeçen'in durumu ciddiyetini koruyor. Kocatepe Üniversite Tıp Fakültesi Hastanesi yoğun bakım ünitesinde 4 gündür tedavi altında tutulan Çeçen, aldığı darbelerden ötürü kafasında oluşan çökme nedeniyle 4 saat ameliyatta kalmıştı. Çeçen'in sağlık durumuyla ilgili doktorlar bilgi vermiyor. Öte yandan Çeçen ve 5 arkadaşına 50 kişilik grup saldırmasına rağmen sadece 3 kişinin gözaltına alındı ve Afyon Cumhuriyet Savcılığı'nın 3 kişi hakkında "Kasten adam yaralamak" suçundan soruşturma açtığı öğrenildi. Hastane önünde bekleyişini sürdüren Çeçen'in babası İbrahim Çeçen, yaşananların bu derece ağır bir şekilde sonuçlanmasından Afyon Emniyet Müdürlüğü ve Afyon Valiliği'nin sorumlu olduğunu söyleyerek, göz göre göre yetkililer tarafından ölüme davetiye çıkarıldığını belirtti.

'Savcı ve polis katilleri saklıyor'

Halil Çeçen'in babası İbrahim Çeçen, okumak için gönderdiklerini, Kürt oldukları için her türlü haksızlığa ve hakarete maruz kaldıklarını söyledi. Çeçen, Kürt öğrencilerin hepsinin durumunun oğlu Halil gibi olduğunu, her an ölüm tehlikesi altında yaşadıklarını dile getiren Çeçen, "Oğlumu 50 kişilik bir grup döverek ölme derecesine getirdi. Ama sadece savcı bir kaç kişi hakkında soruşturma açtıklarını söyledi. Ya geri kalan azılı katiller nerede?" diye sordu. Çeçen, "Oğlumun kafatasında çökme ve vücuduna bir kaç bıçak saplanırken, şu an hala komada can çekişen oğlumun katilleri polis ve savcı tarafından saklanıyor. Gülünç iddialarla soruşturma açarak, basit bir mahalle kavgası yaşanmış gibi üstünü kapatmaya çalışıyorlar" dedi.

Ailelerde taciz altında

"Çocuklarımızın can güvenliği yok" diyen Çeçen, "Yetkililer bu saldırıların önüne geçmek için daha neyi bekliyor. Çocuklarımız ölünce mi, yoksa Kürtler bu Afyon'u terk edince mi bu saldırılar duracak? Oğluma bir şey olursa bunun hesabını kim verecek. Bizlerden, tüm sorumlular yargı karşısına çıkmadan ve ağır cezalar almadan durmamız beklenmesin" dedi. Afyon'a geldikleri günden itibaren polis gözetiminde oldukları aktaran Çeçen, "Geldiğimiz günden beri polis tacizi altındayız. Kaç kişi geldiğimizi, ne kadar kalacağımız polis sorup duruyor. Bizi gözleriyle taciz ediyorlar" dedi.

'Çaresiz bekliyoruz'

Afyon'daki saldırıların validen, polisten, rektörlükten bağımsız olmadığına dikkat çeken Çeçen, oğlunun sağlık durumuna ilişkin, "Oğlum kaç gündür yoğun bakım ünitesindedir. Günde sadece yarım saat görebiliyorum. Kaç gündür hastane kapılarındayız. Ailem perişan olmuş, çaresiz bekleyişimizi sürdürüyoruz. Doktorlar valinin hastaneye gelmesiyle birlikte bize sağlık durumuyla ilgili bir açıklama yapmıyor. En son durumunun kötü olduğunu biliyoruz sadece" dedi.

Çeçen, son olarak, Afyon'da okuyan Kürt öğrencilerin ailelerine ise şöyle seslendi: "Gelin hep beraber çocuklarımıza bu faşist şehirde sahip çıkalım ve Halillerin bu hale gelmesinin önüne geçelim."

Yorumlar