Atanamayan Sağlıkçılar Meclis Gündemine Taşındı

Sağlık meslek lisesi, yüksekokulu ve sağlık bilimleri mezunu yüzlerce gencin atanamama sorununu TBMM’ye taşındı.
Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı ve Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’nun cevaplaması istemiyle ayrı ayrı soru önergeleri sunan Güven, sayıları giderek artan mezun sayısının önlenmesinden sağlık kurumlarına çok az atama yapılmasına kadar konuyu irdeledi.

İstatistiklere göre Türkiye’de 300 e yakın sağlık lisesi mezunu olduğu bilgisini veren Prof. Dr. Güven, “Bunların yüzde 75′i henüz atanmamış durumda. Mezunların sayısının ise son iki yılda açılan özel lise ve üniversitelerin sağlık bölümleriyle beş katına çıkacağı, iki yıl sonra 1 milyon sağlık bölümü mezunu olacağı belirtiliyor” dedi.

“Sağlık Bakanlığınca yılda 7 bin ile 8 bin sağlık liselerinden mezunun atandığı, lise, önlisans ve lisans olarak üç bölüme ayrılan alımlarda 2 bin lise, 2 bin ile 3 bin arası önlisans ve 4 bin lisans mezunu atandığı, 7 yıldan bu yana hemşire ve acil yardım teknisyeni atamalarının tüm atamaların yüzde 70′ini oluşturduğu biliniyor. Oysa anestezi, perfüzyon, diyaliz, tıbbi görüntüleme, patoloji gibi 14 farklı bölüm daha bulunuyor ve bu 14 bölüme yapılan atamalar yılda 100 kişiyi geçmiyor. Her bölüm ise yılda ortalama 6 bin ile 10 bin arasında mezun veriyor. Sağlık Bakanı’na 2014 yılında hemşirelik ve acil yardım teknikerliği mezunları dışında kalan bu 14 bölümden, kaçar sağlık meslek lisesi, sağlık meslek yüksek okulu ve sağlık bilimleri mezunu atamasının yapılmasının düşünüldüğünü sordum.”

CHP’li Güven, Milli Eğitim Bakanı Avcı’ya ise yaklaşık 225 bin atanmamış sağlık bölümü mezununun atamalarının ne zaman yapılacağını; iki yıl sonra 1 milyona ulaşacağı öngörülen mezunların atamalarının yapılıp yapılamayacağını, 14 bölümden yılda 6 bin ile 10 bin arasında mezun verilmesinin neden önlenmediğini, kadroların açılmayacağının bilinmesine rağmen 225 bin mezunun özel okullara para ödemelerine göz yumulup yumulmadığını sorduğunu aktardı. AK Parti hükümetinin sadece sağlık değil, eğitim, mühendislik gibi pek çok alanda da istihdamı kısıtlı tuttuğunu savunan Güven, sözlerine şöyle devam etti: “Ancak yabancı uyrukluların istihdam edildiğini, yurttaşlarımızın ise her yıl şu kadar kişi istihdam edilecek gibi açıklamalarla oyalandığını görüyor ve yaşıyoruz. Hatta bir AKP’li belediye başkan adayının belediye başkanlığını kazanırsa aday olduğu ilçenin istihdam sorununu çözeceği vaadini duyuyoruz. Adayı olduğu AKP iktidarının işsizlik sorununu 11 yıldan bu yana tamamen çözmüş olması gerekmez miydi? Engelliler, kadınlar ve gençler dahil tüm yurttaşlarımız devamlı olarak özellikle seçim dönemlerinde ileri tarihli vaatlerle oyalanmaya çalışılıyorlar.”

Yorumlar