Bu haber tüm memurları ilgilendiriyor

Maliye Bakanlığı, kamuya ait eğitim ve dinlenme tesisleri, misafirhaneler, kreş ve çocuk bakımevleri ile spor tesislerinden yararlanma ücretlerine enflasyon oranında zam yapıldı. Kamu misafirhanelerinde kalmanın bedeli 2013 yılının yaz aylarında 6.80 TL olurken şimdi bu rakam söz konusu dönemde 7.30 TL’ye çıktı.

Maliye Bakanlığı’nın, Kamu Sosyal Tesislerine İlişkin Tebliği, Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanarak, 1 Şubat 2014 tarihinden geçerli olmak üzere yürürlüğe girecek. Tebliğe göre, kamu kurum ve kuruluşlarınca işletilen yüzme havuzu, hamam, sauna, sıcak su, plaj gibi 21 özellikli eğitim ve dinlenme tesislerinde kişi başına günlük 13,95 lira yemek ve 5,50 lira (1 Temmuz – 15 Ağustos döneminde 7,30 lira) konaklama bedeli alınacak.

Özelliklerden asgari 12 ve en fazla 14 tanesini taşıyan tesislerde kişi başına günlük 12,00 lira yemek ve 4,80 lira (1 Temmuz – 15 Ağustos döneminde 6,20 lira) konaklama bedeli ödenecek. Özelliklerin 12 tanesinden daha azı bulunan tesislerde kişi başına günlük 9,50 lira yemek ve 4,00 lira (1 Temmuz – 15 Ağustos döneminde 5,85 lira) konaklama bedeli alınacak. Ayrıca, konut veya bağımsız bölümde, buzdolabı bulunanlarda günlük en az 1,95 lira, televizyon bulunanlarda günlük en az 2,15 lira ve klima bulunanlarda günlük en az 3,00 lira, konut başına ilave bedel alınacak.

KİŞİ BAŞINA 7.30 TL
Misafirhanelerden yararlanan kurum personeli, kişi başına her gece için en az 7,30 lira ödeyecek. İdarelerce, verilen hizmetin özelliği, maliyeti ve standardın üzerinde olması, odadaki yatak sayısı gibi hususlar dikkate alınarak daha yüksek konaklama bedeli tespit edilebilecek. Misafirhanelerden yararlanan geçici görevli personel hangi kamu kurumunda çalışırsa çalışsın tamamına aynı tarife uygulanacak.

KREŞ VE ÇOCUK BAKIM ÜCRETLERİ
Kamu kurum ve kuruluşlarına ait kreş ve çocuk bakımevlerine kabul edilecek Devlet memurları ile diğer kamu personelinin her çocuğu için aylık bakım ücreti asgari 132 lira olarak tespit edildi. Kurum personeli de dahil olmak üzere, her türlü futbol, basketbol, voleybol salon ve sahalarından, tenis kortlarından, yüzme havuzlarından, su ve kış sporlarının yapıldığı yerlerden veya diğer spor tesislerinden yararlananlardan alınacak ücretler de yeniden düzenlendi. Bu tesislerden bir saat süresince spor alet ve malzemelerinin yararlananlar tarafından temin edilmesi halinde kişi başına en az 4,80 lira, spor alet ve malzemelerinin tesisten temin edilmesi halinde kişi başına en az ?7,30 lira bedel alınacak. Amatör spor müsabakaları sırasında lisanslı sporcuların antrenman amacıyla veya öğrencilerin ders programı çerçevesinde belirtilen tesislerden yararlanmaları halinde, ilgili idarelerce gerekli görüldüğü takdirde bedel alınmayabilecek veya daha az bir bedel alınabilecek. Hamam, sauna ve kaplıcalardan bir saatlik yararlanma karşılığı kişi başına en az 8,60 lira bedel alınacak.

Hürriyet

Yorumlar