Çubuk'a Radyoloji Eğitim Merkezi Açılacak

Yıldırım Beyazıt Üniversitesi, Çubuk'ta Sağlık Eğitim Merkezi açmaya hazırlanıyor.

Ankara'nın Çubuk ilçesinde Gazi Üniversitesi Çubuk Yerleşkesi'nin bulunduğu yaklaşık 400 dönümlük alana, Yıldırım Beyazıt Üniversitesi tarafından açılacak Sağlık Eğitim Merkezi için çalışmalar başladı.

Yerleşkeyi istedikleri Gazi Üniversitesinden olumlu cevabın geldiğini söyleyen Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Metin Doğan, nisan ayından önce devir gerçekleşirse kapasite ve bölümleri bakımından Türkiye'nin ilk Sağlık Eğitim Merkezi'ni Çubuk'ta açacaklarını belirtti.

Sağlık Eğitim Merkezi'nin ilçeye her konuda büyük bir katkı vereceğini anlatan Doğan, şunları söyledi:

"Biz ilçedeki yerleşkeyi ilçe halkının da istifade edebileceği bir alan haline getirmek istiyoruz. Bunun için ilk etapta hem ilçenin ekonomisine katkı verecek hem de Türkiye'nin alanında en büyük ihtiyacını karşılayacak, Sağlık Eğitim Merkezi'ni açmayı planladık. Yaklaşık 5 bin öğrencinin eğitim göreceği merkez olacak. İki yıllık meslek yüksekokulu şeklinde olacak sağlık eğitim merkezi içerisinde fizik tedavi rehabilitasyonu, mamografi teknikerliği, odyometrik teknikerliği, acil tıp teknikerliği, radyoloji teknikerliği test ve kalibrasyon gibi bütün tıbbi cihazların yapılabileceği, öğrencilerin stajlarının da aynı merkezde görebileceği büyük bir merkez olacak. Yani sağlıkla ilgili yaklaşık 22 meslek dalının eğitileceği bir sağlık eğitim merkezine haline getireceğiz. Sağlık bilimleri fakültemizin de bünyesindeki öğretim üyelerinin görev alacağı büyük bir merkez hedefliyoruz."

Türkiye'de sağlık personelinin, alanında uzmanlaşması noktasında çok büyük ihtiyaç olduğuna dikkati çeken Doğan, yeni kanunla sağlık meslek liselerinin hemşire yetiştirme fonksiyonu da sona ereceğini hatırlatarak, "Sağlık meslek liseleri bundan sonra hemşire yardımcısı, ebe yardımcısı ve sağlık bakım teknisyenleri yetiştirecekler. Bunların bir üstü pozisyonu olan sağlık personeli ile ilgili teknikerlik düzeyini veya uygulama düzeyinde ki meslek branşlarını artık sağlık eğitim merkezleri tarafından yetiştirilecek. Şu an da istihdamı en rahat olan branşlar Çubuk'ta yetiştirilecek. Bu konudaki eğitime Türkiye'nin genel ihtiyacı var ve Yıldırım Beyazıt Üniversitesi olarak bizim de bu konuda güçlü bir kapasitemiz var. Biz bu ihtiyaç nedeniyle sağlık eğitim merkezini kurmak istiyoruz" diye konuştu.

Öğrencilerin staj konusundaki ihtiyaçlarının bir kısmını merkezde kurulacak laboratuvarlarda bir kısmının da şimdilik çevredeki hastanelerde karşılanacağını kaydeden Doğan, gelecekte Yıldırım Beyazıt Üniversitesinin hastanesini de Çubuk'ta kuracaklarını ifade etti. İlçe merkezinde yaklaşık bin kişilik öğrenci yurdunun da hazır olduğunu belirten Doğan, "Şu anda önümüzde tek sorun Gazi Üniversitesinin alanı kısa zaman içerisinde üniversitemize devretmesi bulunuyor. Devir bir an önce yapılırsa biz hemen programların açılması ile ilgili başvurumuzu YÖK'e yapacağız" diye konuştu.

İlçede İslami İlimler Fakültesinin yerleşkeye kurulması beklentisi olduğunu hatırlatan Doğan, fakültenin Esenboğa Mahallesi'ndeki merkez kampüsünde kurulacağını ifade etti.

Kaynak: AA

Yorumlar