Hastanede kadın ve erkek hastalar aynı odada kalıyor

Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi Ortopedi Servisi’nde kadın ve erkek hastalar aynı odada kalıyor. Hastaları ayırmak için paravan kullanılıyor.

Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Tıp Fakültesi Hastanesi Ortopedi Servisi’nde kadın ve erkek hastalar aynı odada kalıyor. Durumdan rahatsız olan hasta yakınları, hastaların arasına hemşirelerin tedavi sırasında kullandığı çarşaftan hazırlanan paravanı yerleştirdiler. Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Ortopedi Servisi’nde hasta yoğunluğu nedeniyle kadın ve erkek hastalar aynı odada tedavi ediliyor. Bu görüntüden rahatsız olan hasta yakınları, “Kadın ile erkek hastalar nasıl aynı odada tedavi görür” diye isyan etti. Kadın hastaların yakınları, “Hastalarımız erkeklerin yanında kendilerini çok kötü hissediyorlar. Erkek hastalar da rahatsız oluyor. Hastane yönetimi bu duruma el atmalı” şeklinde ifadelerde bulundular.

ARAYA PARAVAN ÇEKTİLER
DEÜ Tıp Fakültesi Hastanesi’nin en yoğun bölümlerinden biri olan Ortopedi Servisi’nde yatak sorunu nedeniyle erkek ve kadın hastalar aynı odada tedavi görmek zorunda kalıyor. Tuvalet, giyinme gibi ihtiyaçlarını görürken sıkıntı yaşayan her iki hasta grubu, çaresizce hastane ve Ortopedi Anabilim Dalı yetkilerinin bir çözüm bulmasını bekliyor. Hastalarının yaşadığı zorluğu gören hasta yakınları serviste bulunan ve hemşirelerin tedavi sırasında kullandığı ‘çarşaf paravan’ı ihtiyaçlarını görürken erkek ve kadın hastaların arasına yerleştirdi. Böylece hasta yakınları, kadın ve erkek hastaları paravanla zaman zaman birbirinden ayırıyor. Aynı odada kalan erkek ve kadın hastalar, bu şekilde servisteki tedavilerine devam ediyor.

“HASTAYI GERİ ÇEVİREMEM”
DEÜ Tıp Fakültesi Cerrahi Tıp Bilimleri Bölümü Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Hasan Havıtçıoğlu, servisin yüzde 120 doluluk oranı ile çalıştığını dile getirerek, “Her acil vakayı almak zorundayız. Zaten yataklarımız sürekli dolu. Boş olan ayatğa kadın erkek bakmadan o hastayı yatırmak zorundayız. Bu durum bir kaç saat, en fazla bir gece yaşanır. Daha uzun süre yaşanmaz. Bu durumlar yoğunluk olduğunda sadece bizim servisimizde değil diğer branşlarda da yaşanabiliyor. Öncelikli amacımız hastaya yardımcı olmak” dedi.(egedebugün)

Yorumlar