Kemik Yumuşaması

KEMİK YUMUŞAMASI
Tıp dilinde Osteomalazi olarak isimlendirilen kemik hastalığı her kısımdan insanda görülebilmektedir. Genellikle 50 yaşını geçmiş kadınlarda daha sıklık arz etmektedir. Çocuklarda görülebilen haline Raşitizm adı verilmektedir. Ergenlik döneminde görüldüğünde kemikte eğrilikler ve kemik uçlarında şekil bozuklukları görülmektedir.
Kemik yumuşaması hastalığı, genellikle kasık ve leğen kemiği bölgeleri ile bel ve göğüs bölgelerine sıklıkla yerleşmektedir.
SEMPTOM VE TEŞHİS NASILDIR?
Sponsorlu Bağlantılar
En yaygını kemik ağrıları(yürüme ve ayakta durma ile artmaktadır)
Sonraki dönemde ise kemikte oluşan biçim bozuklukları
Yetişkinlerde kemiklerin kolay kırılması ve geç kaynaması
Güçsüzlük, halsizlik
Çabuk yorulma
Kan ve idrar tahlilleri sonucu fosfor ve kalsiyum metabolizmasının incelenmesi sonucu mineral miktarında azalma
Kalça kemiğinde alınan biyopside kemik yıkımının normal fakat yapılan kemik dokunun kalsiyum azlığından dolayı kemikleşmemesi
NEDENLERİ NELERDİR?
D vitamini eksikliği
D vitamini metabolizması bozukluğu
NASIL MEYDANA GELİR?
Kemiğin hammaddesi ve vücudumuzun ihtiyaç duyduğu önemli minerallerden olan kalsiyum ve fosfor eksikliği sonucunda meydana gelir. Sonucunda kemikler yumuşar, çarpıklaşır, kalça kemiğinde yalancı kırıklar oluşur.
TEDAVİSİ VAR MIDIR?
Gerekli tedavi uygulandığında kemik yumuşaması iyileşebilmektedir. Hafife alındığında ciddi sonuçlara neden olabilmektedir. Hafife alındığında yani tedavi edilmez ise hasta yatağa bağlı duruma gelebilir, en ufak bir harekette acı ve ağrı hissedilir. Tedavisinde D vitamini alımı ve güneş ışığından yeterince yararlanma yeterli olmaktadır.
Hastalığa yakalanmadan tedbir alınması öncül kuraldır. Bunun için kalsiyum ve fosfor içeren beslenmeye dikkat edilmelidir. Süt ve süt ürünleri yeterinde alınmalı, güneşten yeterince faydalanılmalı, bayanlara özel olarak çok sık gebe kalınmamalıdır (normali 2 yılda bir).

Yorumlar