Kısırlığı arttıran nedenler

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Bülent Tıraş; Tıraş, ”Sadece evli çiftler değil bekar kişiler de üreme sağlığını kontrol ettirmelidir. Erkek için kolay bir sperm testi, kadın için AMH Testi üreme sağlığı hakkında veri (bilgi) verir. Üreme kabiliyetinin şansa bırakılmaması lazım gelir.” diye belirtti.
Tüp bebek tedavisine başvuran çiftlerin sayısı her önceki gün artmakta. Avrupa Birliği’nin önceki yılki raporuna göre, 2050 senesinde artan infertilite sebebiyle çocukların çoğu tüp bebek yöntemi ile dünyaya gelecek. Devletin sıhhat politikası kapsamında infertilite sorunu yaşamını sürdüren çiftlerin tedavisini desteklemesi sorunun çözümü için yeterli değil. ‘Ne yapmak ihtiyaç, nasıl tedbir alınabilir’ sorusunun cevabını Acıbadem Sağlık Grubu Tüp Bebek Merkezleri Koordinatörü Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Bülent Tıraş cevapladı.

” Evlenecek çiftlerden nikah işlemleri esnasında doğacak çocukların sağlıklı olması için HBsAg (bulaşıcı sarılık), anti-HIV (AIDS) ve kan grubu testleri yaptırmaları isteniyor. Buradaki yanılgı; çiftlerin sanki çocuk sahibi olmaları garantiymiş gibi davranılması. Oysa üreme yeteneği gelişenmodern yaşam şartları ve farklılıkları bulunan beslenme şekline bağlı olarak gittikçe azalıyor ve azalmaya devam etmekte. Üreme sağlığının korunması yakın bir ilerki zamanlarda devlet sıhhat politikası haline getirilmesi gerekecek. Zira 100 sene önce sperm sayısı mililitrede 100-120 milyonken, birden fazla erkekte bu sayı 15 milyona fena düştü. Bu gittikçe kısırlaşıldığının somut bir göstergesidir. Son rakamlara göre bir sene korunmadan cinsel ilişkiye girilmesine karşın 100 çiftten 15′i çocuk sahibi olamıyor. Ne yapmak ihtiyaç sorusunun cevabına gelince; öncelikle sanki çocuk sahibi olmakgarantiymiş gibi düşünceden vazgeçilmesi ihtiyaç. Evlilik ve çocuk planlayan kişiler evlenmeyi beklemeden kesinlikle lazım gelen testleri yaptırmalıdır. Burada uzman doktor yönlendirmesi de fazla önemlidir.”

Üreme sağlığının kontrolü için yapılması lazım gelen testler:

Kadın olsun erkek olsun evlilik öncesi üreme sağlığını kesinlikle kontrol ettirmelidir. Erkekler için bu kontrol fazla daha basit ve kısa sürede gerçekleşebilir.

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Bülent Tıraş konu hakkında şunları belirtti: ”Erkeğin bir merkezde yaptıracağı sperm testi üreme sağlığı ile alakalı bilgiye ulaşmakta yeterli sayılabilir. Kadınlar için bu durum biraz daha komplike olabilir. Kadın hastalıkları uzmanına giderek rutin muayene olması kadının üremesi hakkında veri (bilgi) sahibi olunması için yeterli değildir. Öncelikle AMH testi ile yumurta rezervi hakkında veri (bilgi) edinilebilir. Rahim şekil bozukluğu, endometriozis, polikistikover araştırmalı, yapılması lazım gelen operasyon var ise işlemler kadının üreme sağlığına zarar vermeden gerçekleştirilmelidir. Keza kanser olayları da unutulmamalıdır. Kanser hastası olan kişi için her şey bitmiş demek değildir. Üreme sağlıkları koruma altına alınmalıdır.Teknoloji sayesinde iyileşme süreçleri hızlandırılan kanser hastaları radyoterapi vekemoterapi öncesinde kesinlikle sperm ve yumurtalarını dondurmalıdır. ”

Kısırlığı Artıran Nedenler

Hava, su ve çevre kirliliği gibi faktörler kısırlığı sebep olan sebepler arasında ilk sırada bulunuyor. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Bülent Tıraş ”Sanayide kullanılan ağır metaller, gıdalar, suyla ve havayla alınan yabancı maddeler kısırlığı tetikleyen nedenlerdir. Obezite de kısırlaşma fazla etkilidir. Öyle ki vücuttaki 10 kilo fazlalık kısırlık riskini ciddi şekilde artırır. Sigara kadınlarda yumurtalık rezervini azaltarak gebeliği engeller; erkeklerde ise sperm sayısı ve hareketleri üzerinde zararlı etkisi vardır. Cinsel yolla bulaşan hastalıklar kadınlarda tüplerin tıkanmasına neden olur.

Kısacası günümüzde artan infertil aileler topluma bir sinyal veriyor. Bu sinyali iyi algılamak lazım gelir. Giderek artan oranda toplum olarak kısırlaşıyoruz. Üreme hususunda bilinçlendirme kampanyası ve devlet sıhhat politikası altında üreme şansının şansa bırakılmaması lazım gelir.”

Yorumlar