Manyetik Rezonans Terapi

Medical Park Samsun Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Rabia Cerrah Karanfil, hastanelerinin bünyesine yeni kattığı MBST(manyetik rezonans terapi) tedavi sistemi ve hangi hastalıklara bu cihaz ile hizmet ettikleri hakkında bilgi verdi.

Medical Park Samsun Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Rabia Cerrah Karanfil, hastanelerinin bünyesine yeni kattığı MBST(manyetik rezonans terapi) tedavi sistemi ve hangi hastalıklara bu cihaz ile hizmet ettikleri hakkında bilgi verdi.

Dr. Rabia Cerrah Karanfil, "Eklem hastalıkları tüm dünyada çok yaygın bir sorundur. Nedenleri arasında mekanik travmalar, genetik faktörler, beslenme bozuklukları, romatizmal hastalıklar, bağışıklık sistemi bozuklukları ve stres sayılabilir. Ama nedeni ne olursa olsun sonuçta etkilenen doku bağ dokusudur. Yani eklem içi ve etrafındaki kıkırdaklar, lifler ve bağlar etkilenir. Bu oluşumlar kemikleri birbirlerinden uzak tutan ve birbirlerine sürtünmeyi engelleyen dinamik stabilizatörlerdir. Hastalık ilerlediğinde kıkırdaklar erir lifler ve bağlar gevşer ve sonuçta görevlerini yapamadıklarından dolayı eklem mesafesi daralır, şikayetler şiddetlenmeye başlar. Bu şikayetlerde ağrı, hareket kısıtlılığı ve en sonunda çekilmez bir yaşamdır" dedi.

"MBST tedavisi burada devreye girmektedir" diyen Uzm. Dr. Rabia Cerrah Karanfil, "Cihaz ve kartlar bir arada kullanıldıklarında bu işi şöyle çözmektedir: Cihazın ürettiği serbest enerjiyi kartların içeriğindeki hasta dokuları tedavi edecek olan frekanslar hedef dokulara yöneltmektedir. Orada biriken tedavi frekansları da kıkırdak, lif ve bağların onarımında kullanılacak olan fibroblast ve kondroblast isimli hücreleri üretmekte veya canlandırmaktadır. 14-21 gün içerisinde faaliyet başlamaktadır. 3. ayın sonunda yapılacak 3 ek seanslarla da tamir işi hızlanmaktadır. 9. ayın sonunda da iyileşme oranları yüzde 86'ların üzerine çıkmaktadır. Böylece bu yöntemle çok sayıda hastayı iş ve güç kaybından kurtarmaktadır" bilgilerine yer verdi.

Medical Park Samsun Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Rabia Cerrah Karanfil, "Sonuç olarak MBST ile acil travmatik ve yan etkilerin kısa bir zamanda beklendiği ameliyatlık vakaların dışındaki tüm bel-boyun fıtıkları, kireçlenme, diz ve diğer eklem hasarları ile osteoporozda mükemmel sonuçlar oluşmaktadır. MBST'nin bilinen hiç bir yan etkisi yoktur. Hamilelerde, deri altında elektronik cihaz taşıyanlarda(kalp pili vs.), tedaviye rağmen iyileşmeyen kanser vakalarında ve bağışıklık sistemi tamamen çökmüş çok yaygın enfeksiyonu olanlarda bu yöntem kullanılmamaktadır" şeklinde konuştu. - Samsun

Yorumlar