Sağlık Çalışanları Ayaklandı

Sağlık çalışanları banka promosyonu için ayaklanırken, hala geçim sıkıntısı çeken ve sağlık hizmetlerinden yeterince yararlanamayan ve açılık sınırı altında yaşam mücadelesi veren işçi ve emeklinin hali ise içler acısı…

Sağlık çalışanlarının haklarının sık sık gasp edildiğini söyleyen Türkiye Kamu-Sen Tekirdağ İl Temsilcisi Muzaffer Doğan; “En büyük gasp hükümetle 2014 yılı için maaş artışı olarak 123 liralık anlaşma yapan Memur-Sen tarafından yapıldı.” dedi.

Banka promosyonlarının aylardır ödenmemesi üzerine Türk Sağlık-Sen Tekirdağ Şubesi üyeleri, Tekirdağ Devlet Hastanesi 1. Kısım önünde toplanarak durumu protesto etti. Hak gasplarının sık sık yaşandığını ifade eden Türkiye Kamu-Sen Tekirdağ İl Temsilcisi Muzaffer Doğan, en büyük gaspın; hükümetle 2014 yılı için maaş artışı olarak 123 liralık anlaşma yapan Memur-Sen tarafından yapıldığını ileri sürdü.

-MÜCADELEDEN ZAFERLE ÇIKTIK-

Banka promosyonlarının tamamının çalışanlara ödenmesi için uzun yıllar mücadele verdiklerini ve bundan zaferle çıktıklarını söyleyen Türk Sağlık-Sen Tekirdağ Şube Başkanı Yalçın Gür; ” Çalışanın emeği ve alın terine sahip çıkılmamaktadır. İmza atanlar imzalarının arkasında da durmamakta, anlaşmada sorumluluğu bulunanlar, çalışanlara hesap vermesi gerekenler köşelerinde sus pus oturmaktadırlar.” dedi.

Türkiye Kamu-Sen Tekirdağ İl Temsilcisi Muzaffer Doğan, yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi; “123 liralık bir anlaşmanın ne anlama geldiğini bugün daha iyi anlıyoruz. Çünkü daha bir ay dolmadan maaşlar enflasyon karşısında adeta erimiştir. Türk lirasının döviz karşısında yaşadığı %20′lik bir erime nedeniyle verilen 123 liralık artış erimiş bitmiştir. Hak gaspları maalesef Tekirdağ da sağlık çalışanlarına da yapılmaktadır. Çünkü 3700 çalışanı kapsayan bir promosyon anlaşması yapılmış, söz verilmesine rağmen bugüne kadar promosyonlar alınamamıştır. Ne zaman alınacağı konusunda bilgi de verilmemektedir. Bu yönetim anlayışını şiddetle kınıyoruz. “

Türk Sağlık-Sen Tekirdağ Şube Başkanı Yalçın Gür de, sağlık çalışanlarının alınlarının teri, maaşlarının karşılığı olan banka promosyonlarını almalarını sağladıklarını belirterek; “Tekirdağ’da Genel Sekreterlik, İl Sağlık Müdürlüğü ve Halk Sağlığı Müdürlüğü ve bunlara bağlı tüm kurum ve kuruluşlarda çalışanlar için bir promosyon anlaşması yapılmıştır. 3700 çalışanı kapsayan ve her bir çalışana 1200 TL verilmesini öngören bu anlaşmaya göre Ocak ayının 20’sinde promosyon paraların çalışanların hesaplarına yatacaktı.

Fakat aradan 1 haftadan fazla bir süre geçmesine rağmen bu paralar yatırılmamış, anlaşma şartları yerine getirilmemiştir. Türk Sağlık-Sen olarak çalışanların talebi üzerine yaptığımız araştırmada gördük ki yaşanan gecikmede kimse sorumluluğu üstüne almamaktadır. İdare bankayı, banka idarecileri sorumlu tutmaktadır. Çalışanlar adına bu anlaşmada yer alan Memur-Sen’e bağlı Sağlık-Sen ise hiç ortada gözükmemektedir.” dedi.

Gür açıklamasını şöyle sürdürdü; “Anlaşılan o dur ki, burada yine sağlık çalışanları oyalanmaktadır. Çalışanın emeği ve alın terine sahip çıkılmamaktadır. İmza atanlar imzalarının arkasında da durmamakta, anlaşmada sorumluluğu bulunanlar, çalışanlara hesap vermesi gerekenler köşelerinde sus pus oturmaktadırlar. 3700 çalışan bir haftadır maaşlarının karşılığı olan promosyon paralarının ödenmesini beklerken, bu vurdumduymazlık kabul edilemezdir.

Türk Sağlık-Sen olarak buradan çağrımızı çalışanın hakkının bir an önce teslim edilmesi için gerekli işlemlerin yapılmasıdır. Taahhüdünü yerine getirmeyen varsa ondan, Bu işi savsaklayanlar varsa onlardan hesap sorulmalı ve çalışanın alın teri verilmelidir. Hiç kimse çalışanın parasını böyle sürümcemede bırakmaz. Tartışmaların da sonlanması ve kuşkuların dağıtılması için bu paralar bir an önce ödenmeli ve çalışanlar rahat ettirilmelidir.

İdareciler, Bankacılar ve malum sendikacılar için bu para belki önemli değildir. Enflasyonun tavan yaptığı, Maaş zamlarının devede kulak kaldığı ve sosyal yardımlarda sıfır çekildiği bir dönemde bu para memurlarımız için mühimdir. Ödenmez ise de hukuki yollarda dahil olmak üzere çalışanın hakkını her türlü platformda arayacağımızın bilinmesini istiyoruz. Biz bu işin peşini bırakmayacağız.”
trakya gazetesi

Yorumlar