Eriyen stent Kalp hastalarının yeni umudu

Eriyen stentler, metal stentler gibi ömür boyu hastanın damarında kalmıyor. Damar içinde ilk 6 aydan akabinde erimeye başlayan ve iki senede kaybolan stent ile kalp damarlarının yapısı bozulmuyor.

Yürek damarlarının açık kalmasını sağlayan stentlerin eriyerek vücutta kaybolanları son yıllarda tıp alanında kullanılmaya başlandı. Eriyen stentler, metal stentler gibi ömür boyu hastanın damarında kalmıyor. Damar içinde ilk 6 aydan akabinde erimeye başlayan ve iki senede tümünün kaybolan eriyen stent ile kalp damarlarının yapısı bozulmuyor. Liv Hospital’dan Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Alp Burak Çatakoğlu eriyen stentin avantajlarını anlattı.
Genç hastalar için faydalı
Eriyen stent hakkında veri (bilgi) veren Çatakoğlu, “Tasarım olarak ilaçlı metal stentlere çok benzemekle beraber ham maddesi paslanmaz çelik değil, PLLA denilen bir polimerdir. Yürek damar hastalığını tedavi edebilecek dayanıklılıkta tasarlanmış olan bu stentler üzerinde ihtiva ettikleri ilaç sayesinde, damar yüzeyindeki darlık oluşturan plakların damarı tekrardan daraltmasını önleyebilir. Damar açılıp tedavi edildikten akabinde, 2-3 sene içinde biyolojik olarak tümünün kaybolur ve yerleştirilmiş olduğu damarın sağlıklı ve yabancı materyalden bağımsız kalmasını sağlar. Şu şekilde düşünün; kırık tedavisi olduktan akabinde alçı ile yaşamak mecburiyetinde değilsiniz, görevi tamamlandığında alçı alınır. Eriyebilen stentleri de alçıya benzetmek hata olmaz’’ olacak şekilde açıkladı. Günümüzde metal ya da ilaçlı metal stentlerin kullanılabildiği hemen tüm hastalarda eriyebilen stentlerin kullanılabildiğini ifade eden Çatakoğlu, “Eriyen stentler özellikle ilk defa stent kullanacak hastalarda ek avantajlar sağlar. İleride aynı bölgeye bir tedavi girişimini kolaylaştırır. Özellikler genç hastalar daha çok fayda görür. Gelecekte işlem tekrarı olasılığı yüksek olan hastalara tercih edilmelidir. Risk faktörleri olan hastalarda tekrardan daralma ve tedavinin tekrarı göz ardı edilmemelidir. Bu sebepten ötürü metal stentlerin üzerine tekrardan metal stent uygulamak hatta bazen 3. defa stent uygulamak gerekebilir. Şeker hastalığı, hipertansiyon, sigara, kolesterol yüksekliği ve ailede kalp hastalığı öyküsü olması olasılığı arttırır. Metal alerjisi olanlara metal stent uygulanması bir daha daralma olasılığını artıracaktır.’’ diye belirtti.
Yaşam kalitesini artırır
-Koroner damarın stente gereksinimi kısa sürelidir. Görevini tamamladıktan akabinde damarda kalmasının  avantajı yok.
-Stent eridikten akabinde geriye olağan fonksiyonlu bir damar yapısı kalır. İleride yapılacak olan tedavileri engellemez.
-Bazen stentli bölgeye tekrardan stent koymak ya da bypass operasyonu gerektiğinde zorluklar az da olsa yaşanabilir.
-Kan sulandırıcı süresi azalır.
-Metal stent konulan bölgenin tomografi ile incelenmesi mümkün değildir. Halbuki eriyebilen stent konulan damarlar koroner tomografi ile görüntülenme şansına sahiptir. Yaşam kalitesini arttırır.
Önerilere uyun
-40 yaş üzeri erkekler ve menopoz ertesi bayanlar düzenli kalp kontrolleri yaptırmalı.
-Anne, baba ya da kardeşlerde kalp hastalığı olan, sigara içen, şeker hastalığı olan, hipertansiyon ya da kolesterol yüksekliği olan kişilerde  için inceleme ve değerlendirmelerin daha dikkatle ve belirgin aralıklarla yaptırmalı.

Yorumlar