Konjonktivit

Konjonktif tabakanın iltihaplanmasıyla ortaya çıkan bir göz hasta1ığıdır, Konjonktivitin nedenleri çok çeşit1idir. En sık görülen nedenler virüsle ilgili iltihaplar ve mekanik tahriş1erdir. Çoğun1uk1a tüberküloz, difteri ve gonore (belsoğukluğu) gibi hastalıklar sırasında da konjonktif tabaka iltihaplanabilir.

Belirtileri:

Sabahları gözkapakları çapakla birbirine yapışır.
Gözler sulanır ve kızarır.
Bazen gözkapağının kenarında arpacık görülebilir.
--------------------------------------------------
Konjonktiva gözün ön yüzeyini ve kapakların iç yüzünü örten zar yapısındaki dokudur. Bu dokunun iltihaplanmasına konjonktivit denir. Bazen özellikle çocukluk dönemlerinde iltihap olmadan da alerjik nedenlerle de konjonktivit gelişebilir.Mikrobik nedenlere bağlı konjonktivitlerde kızarıklık ve özellikle sabahları belirgin olan çapaklanma asıl şikayetlerdir. Virüslere bağlı konjonktivitlerde ise ciddi kızarıklık ve sulanma olur. Mikrobik ve viral konjonktivitler bulaşıcı olabilirler. Özellikle adenoviral konjonktivit denilen viral konjonktivitler çok bulaşıcıdır ve salgınlara neden olur. Bu nedenle konjonktivitli hastaların mendil, havlu, yastık gibi eşyalarının ayrılması, sık sık ellerini yıkamaları, havuza girmektan kaçınmaları ve tokalaşmadan kaçınmaları gerekir. Çocuğunuz mikrobik konjonktivit olduğunda kesinlikle yuvaya veya okula göndermeyiniz. Çünkü mikrobik ajanı arkadaşlarına bulaştırabilir.
İlaç damlatılmadan önce tüm çapakların gözden uzaklaştırılması gerekir. Bunu kaynamış su ile ıslattığınız temiz bir pamukla yapabilirsiniz. Islak mendil kullanmayınız. Eller ve kapı kolları, oyuncaklar gibi sık ellenen yerlerin sık sık silinmesi aile bireylerini ve çocuğun diğer gözünü korumak için alınabilecek önlemlerdir.

Alerjik konjonktivitler genellikle çocukluk döneminde başlarlar ve saman nezlesi olarakta bilinir. Kızarıklık ve kaşıntı asıl şikayetlerdir bunun yanına aksırık, burun akıntısı ve kaşıntısı eşlik edebilir. Saman nezlesinde ağaç ve çiçek polenleri asıl neden olduğundan şikayetler yazın daha fazladır. Bazı allerjiler tüm yıl devam edebilir. Güneşli havalarda şapka, güneş gözlüğü gibi önleyici tedbirler alınmalıdır. Yapılan tedaviler alerjiyi baskılar alerjiyi yok etmez. Bundan dolayı damlalar alerji mevsiinde devamlı kullanılmalıdır. İlaçsız kalmak şikyetlerin tekrar başlamsına neden olabilir. Alerji genelde yaş ilerledikçe hafifler.

Konjonktivit Neden Oluşur ?
Konjonktivit Belirtileri Nelerdir ?
Konjonktivit''in başlıca belirtileri;

Gözde ışığa karşı hassasiyet,
Sulanma,
Çapaklanma
Gece boyunca bir yada her iki gözde birden kabuklanma yapan akıntı?
Kızarıklık,
Kaşıntı,
Batma,
Şişliktir.
Bu belirtiler görüldüğünde en kısa zamanda mutlaka bir göz hekimine gidilmelidir.

Konjonktivir İçin Risk Faktörleri
Allerjik konjonktivit için allerji yapan bir maddeye maruz kalmak, tıpkı viral ya da bakteriyel konjonktivit yüzünden enfeksiyon kapmış olan birisiyle temas etmek kadar risk taşımaktadır. Hem viral hem de bakteriyel konjonktivit çocuklar arasında son derece yaygındır ve çok da bulaşıcıdır. Konjonktivit hastası olan biri işaret ve belirtiler ilk olarak görüldükten sonraki yedi ile 14 gün arasında da hastalığı bulaştırabilir.
Bakteriyel Konjonktivitler

Ani başlangıçlı, gözlerde yanma, batma, kızarma, kirpikleri yapıştıran çapaklanma yapar. Her iki gözün de alt kapağı aşağı çekildiğinde iltihaplı gözdeki kapağın iç kısmı daha kırmızı görünür.

Tedavisi yapılırken dikkat edilmesi gerekenler;

İlaç damlatılmadan önce tüm çapakların gözden uzaklaştırılması gerekir. Steril göz petlerini serum fizyolojik veya kaynamış su ile iyice ıslatıp çocuğun gözleri silinebilir. Mikroplar gözden ele, elden de yine öze bulaşabileceğinden çocuğunuzun kullandığı havluyu ayırmanız veya daha iyisi kâğıt havlu kullanmanız; çocuğun ev halkının ellerini daha sık yıkamalarını sağlamanız, kapı kolu, telefon ahizesi, oyuncaklar gibi sık ellenen yerlerin sık sık silinmesi aile bireylerini ve çocuğun diğer gözünü korumak için alınabilecek önlemlerdir.
konjonktivit rahatsızlıklarında dikkat edilmesi gereken en önemli hususlardan bir diğeri; Çocuğunuz Konjonktivit olduğunda kesinlikle yuvaya veya okula gönderilmemesi ve okulunuzun salgın ihtimaline karşı uyarılmasıdır. Çünkü çocuğunuz da mikrobu henüz taşıyıcı haldeki bir arkadaşından almış ve belirtiler çıkana dek diğer arkadaşlarına bulaştırmış olabilir.

Adenoviral Konjonktivitler

Viral konjonktivitler bakteriyel konjonktivitlerin aksine antibiyotiklerden yarar görmezler ve çok daha fazla bulaşıcıdırlar. Bazı adenoviral enfeksiyonlar üst solunum yolu enfeksiyonlarından sonra gelişse de bu şart değildir. %60 hastanın her iki gözünde de birden ani gelişen kızarıklık, sulanma, kapaklarda şişlik görülür. Çapaklanma hafif olup su gibi berrak sulanma ve batma ön plandadır. Kızarıklık bazen kanama gibi de olabilir. Kulak önünde ve çene altında elinize gelen, dokununca ağrılı lenf bezesi de bulursanız çocuğunuzda adenoviral konjonktivit bulunma olasılığı yüksektir. Bu hastalık sadece göz zarlarını değil, kornea dediğimiz gözün saydam tabakasını da etkilediğinden tanı için mutlaka göz doktorunun görmesi gereklidir.
Tedavisinde bilinen bir ilaç yoktur. Soğuk pansumanlarla rahatlatma önerilir. Hastalık 3–4 haftaya kadar uzayabilir ve çok bulaşıcı olduğundan izolasyon ve korunmaya çok dikkat edilmelidir.

Herpes Simpleks Konjonktiviti ve Keratiti
Herpes simpleks dudaklarda uçuk yapan virüsün adı olup bu virüs gözde sadece zarları tutan konjonktivit değil keratit de yapabilir.
Herpes virusları, sinirlerde uykuya dalan ve zaman zaman (stres, ateşli hastalık, iyi beslenememe vs vücudu zayıflatıcı durumlarda) uyanıp tekrarlayıcı enfeksiyonlar yapan korneayı tutarak iz bırakıp görmeyi olumsuz etkileyen mikroplardır.
Çocuğunuzun gözü etrafında cildinde de minik, öncesinde içi berrak sıvı dolu olup sonradan cerahatlenen minik kesecikler varsa, gözleri kızarık ise, gözde bulanık görme daha önce de oldu ise, çapaklanma ve çok sulanma şikâyetleri varsa göz doktorunuza mutlaka danışın. Çocuğunuzda yılda 1–2 kez hep aynı gözde, 1 hafta 10 gün süren bu tür enfeksiyonlar oluyorsa herpes simpleks konjonktivitinden şüphelenmek gerekir.
Konjonktivit Nedir?

Göz kapaklarının iç yüzeyini ve gözün beyaz kısmını kaplayan ince ve saydam zarın iltahabına konjonktivit denilmektedir. Yazın yaygın görülen bir bakteri tipi olan klamidyaların yol açtığı enfeksiyonlardır. Klamidya enfeksiyonlu kişilerin yüzdüğü ve klorlanması yetersiz bir havuzda yüzen kişiler veya klamidyalı birinin kullandığı havluyu kullanan kişiler havuz konjonktiviti kapabilirler. Bakteriyel göz nezlelerinin diğer bir kaynağı da kontakt lens kullanımıdır. Özellikle lensin altına kaçan tozlar kornea üzerinde de bakteriyel enfeksiyon ve ülserlere sebep olabilir.

Konjonktivit’te risk faktörleri nelerdir?

Allerjik konjonktivit için allerji yapan bir maddeye maruz kalmak, tıpkı viral ya da bakteriyel konjonktivit yüzünden enfeksiyon kapmış olan birisiyle temas etmek kadar risk taşımaktadır. Hem viral hem de bakteriyel konjonktivit çocuklar arasında son derece yaygındır ve çok da bulaşıcıdır. Konjonktivit hastası olan biri işaret ve belirtiler ilk olarak görüldükten sonraki yedi ile 14 gün arasında da hastalığı bulaştırabilir.

Konjonktivit Neden oluşur?

• Virüs ya da bakterilerin neden olduğu enfeksiyonlar
• Gözyaşı yetersizliğinin, rüzgara ya da güneş ışığına fazlaca maruz kalmanın neden olduğu göz kuruluğu
• Kimyasal maddeler, duman ve sigara (kimyasal konjonktivit)
• Alerji
• Toz, kıl veya kum gibi yabancı cisimler

Konjonktivit’ten Nasıl Korunabiliriz?

Göz iltihabı olarak da bilinen konjonktivit hastalığından korunmak için basit sağlık kurallarına uymak çok önemlidir. Eller sürekli yıkanmalı, enfekte kişilerin eşyaları kullanılmamalı. Havuzların bakımları titizlikle yapılmalı, enfekte kişilerin havuza girmemeli. Ayrıca ortak kullanılan her yer (ulaşım araçları dahil) düzenli olarak dezenfekte edilmelidir. Hijjenik lens kullanımı çok önemlidir. Lensler eller yıkandıktan sonra takılıp çıkartılmalı ve her defasında lens solüsyonu yenilenmelidir.

Yorumlar