Sağlık Personelleri Mendil Açarak Atama İstedi

Başkent’te kendilerine ‘Atanamayan Sağlıkçılar’ adını veren bir grup, Sağlık Bakanlığı önünde diplomalarını yakıp mendil açarak, atama istedi. Kızılay’da bir araya gelen gruba, Türk Sağlık-Sen de destek verdi. ‘Seçim yine…

Başkent’te kendilerine ‘Atanamayan Sağlıkçılar’ adını veren bir grup, Sağlık Bakanlığı önünde diplomalarını yakıp mendil açarak, atama istedi.

Kızılay’da bir araya gelen gruba, Türk Sağlık-Sen de destek verdi. ‘Seçim yine geldi çattı, bizim atama yine rafa mı kalktı?’, ‘İthal sağlıkçı istemiyoruz’, ‘112 aşkına ata bizi bu alımda’ dövizleri taşıyan grup, buradan Sağlık Bakanlığı’na yürüdü.

Grup adına konuşan Şule Çelikel, “Bugün buraya Sağlık Hizmetleri Biriminde ‘sağlıkçı’ olarak nitelendirilen, Sağlık bakanlığında onaylı diploma alıp boşta gezen, özelde taşeron olarak çalışan ,çalıştığının karşılığını alamayan, ataması az olan ve hatta hiç olmayan kişiler olarak toplandık.

Susmak en büyük tepkidir derler, 9 ay sustuk ! Olmadı. Amacımız sesimizi duyurmak, biz de varız demek.

Durumumuzu kısaca özetlemek gerekirse, 9 aydır ; 1 ay sonra ,on gün sonra bir hafta sonra derken ve hatta bugün yarın deyip haber beklerken Sağlık Bakanlığı bünyesinde ki tüm birimlerden farklı farklı haberler aldık. Hastanelere gidiyoruz açık var istemde bulunduk deniliyor.İl sağlık müdürlüklerine gidiyoruz yazıları gönderdik diyor , fakat ne hikmetse Sağlık bakanlığından resmi bir açıklama yapılmıyor. Haber almak için BİMER’e SABİM’e atılmayan mail kalmadı, aranmayan birim kalmadı sonuç hep aynı ÇALIŞMALAR devam ediyor. Artık umudumuzu kaybettik! 250 bin mezun olmasına rağmen İran’dan hemşire getirtiyoruz. Kendi ülkemiz dururken dil öğrenip Kanada’ya çalışmaya gidiyoruz.

Okul okuyoruz KPSS ye giriyoruz yeterli puanı alıyoruz tercih yapıyoruz bir de bakıyoruz sonuç yine aynı ‘hiçbir kuruma yerleşemediniz ‘ sebebini bilmek çokta zor değil .Tercih yapan kadrolu kişilerin tekrar tercih vermesi ve yerleşmesi .Bu haksızlığın acilen giderilmesini istiyoruz.
YÖK ‘ ün vermiş olduğu haksız denklik kararlarından dolayı mağdur edilen bölümlerin acil olarak mağduriyetlerinin giderilmesini istiyoruz.. Bu bölümlerin alımları çok az olmasına rağmen bir de başka bölümlerle birleştirilmeye çalışılıyor olasını kınıyoruz.Bunun sonucunda ortaya, alanından mezun olmayan sağlık çalışanının çıkması ile sağlığa verilen değerin gözden geçirilmesini istiyoruz.
Meslek lisesi, ön lisans ve lisans ayrımı yapılmaksızın atamaların hız kazanmasını ,meslek liselilerden alınan hakların telafi edilmesini ,adı duyulmadık sağlık bölümü açıp okuyup sonrasında ise vasıfsız insan kategorisine konulmayı istemiyoruz.
Şunu da eklemek istiyoruz ki; bir ülkenin eğitim öğretimi ne kadar önemliyse sağlığı da o kadar önemlidir. Unutulmasın ki eğitim öğretim için sağlıklı bir insana ihtiyaç vardır, bunun başarılması için ise sağlık çalışanına ihtiyaç vardır. Son olarak görmüş olduğumuz eğitimin ,vermiş olduğumuz emeğin karşılığını ‘’Şubat sonunda yüklü sözleşmeli sağlık personeli alınacaktır’’ haberiyle almak istiyoruzÇelikel, “Eğitim alıyor, mezun oluyor KPSS’ye giriyoruz. Bekliyoruz, sonuç hep aynı. Sebebinin bilmek çok da zor değil. Atanan kişilerin becayiş ve tayin isteme hakları varken; tekrar tercih yapıp yeniden yerleşiyorlar bu  haksızlığın acilen giderilmesini istiyoruz.” diye konuştu. 

Yorumlar