Sağlık Sektöründe Dev Yolsuzluk Operasyonu

Şanlıurfa'da sağlık sektöründe dönen yolsuzluk iddiasıyla ilgili bugüne kadar il genelinde 600 bin kişinin ifade verdiği öğrenildi. Şanlıurfa Cumhuriyet Savcılığınca sürdürülen soruşturmada hiç hastaneye gitmeyen vatandaşların Böbrek nakli ve Kalp ameliyatı gibi yüksek tutarlı sağlık gideri ile faturalandırıldığı ortaya çıktı.

1 milyon 800 bin nüfuslu Şanlıurfa'da yaklaşık 600 bin kişinin farklı hastalık tedavisi gördüğü fakat gerçekte ise hiç ilgili hastaneye gitmediği, kent merkezi ve ilçelerde onlarca hastanenin bu işi yıllardır devam ettirdiği aktarıldı.

3 aydır devam eden soruşturmada Cumhuriyet Savcısı ifadeye gelen vatandaşlara evrak üstünde gittiği görünen hastaneye gidip gitmediği bu tedavileri olup olmadığı soruyor.

Adını açıklamak istemeyen bir vatandaş "Savcı benim çocuğuma böbrek nakli yapıldığını söyleyince şok oldum. Çocuğum 12 yaşında 4 ayrı hastanede 8 defa ağır ameliyatlar geçirmiş gibi görünüyor. Böyle durumlarda ilerleyen yaşlarda bu raporları görenler çocuğumu işe bile almaz." diye konuştu.

Şanlıurfa'da bir çok kişinin bilgilerini Özel Sağlık Kuruluşlarına satan bir şebekenin olduğu öne sürüldü. Başta T.C. kimlik numarası, adres ve telefon bilgileri bir çok firmada rahatlıkla bulunurken, bu bilgiler bir veri tabanında satıldığı iddia edildi.

Bu şekilde devleti zarara uğratan 35 özel sağlık kuruluşunun olduğu ve yolsuzluk boyutunun yaklaşık 250 milyon lirayı geçtiği tahmin ediliyor.
sabimer

Yorumlar