BEÜ'de dijital mamografi cihazı tanıtıldı

ZONGULDAK (AA) - Bülent Ecevit Üniversitesi (BEÜ) Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezine alınan dijital mamografi cihazı tanıtıldı.


BEÜ Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Başhekimi Varım Numanoğlu, burada yaptığı konuşmada, Kanser Erken Teşhis Tarama ve Eğitim Merkezlerinin (KETEM), il sağlık müdürlükleri bünyesinde kurulduğunu belirterek, bazı kanser türlerinin erken teşhisle önlenebildiğini, bu alanda çalışmalar yapılacağını kaydetti.

Üniversite ve Halk Sağlığı Müdürlüğü arasında bir protokol imzalandığını ifade eden Numanoğlu, "250 binlik nüfus içerisinde meme kanserine yönelik tarama yapılması amaçlandı. Özellikle meme kanseri taramasında çok önemli bir yeri olan cihazımız, hizmete girdi. Dijital mamografiye geçmiş olmamız, meme kanseri tanısı için oldukça önemli. Bu cihaz, ciddi bir şekilde taramaları hızlandırıyor ve tanısal doğruluğu artırıyor" diye konuştu.

Törene, Zonguldak Valisi Ali Kaban'ın eşi Neriman Kaban ve BEÜ Radyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof.Dr. Zuhal Erdem de katıldı.

Yorumlar