DEÜ'de 'Kapsamlı Onkoloji Merkezi, Radyoterapi Kliniği' açıldı

DEÜ'de 'Kapsamlı Onkoloji Merkezi, Radyoterapi Kliniği' açıldı 

Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Hastanesi'nde, Türkiye'deki kamu hastaneleri içerisinde bir ilk olan ve kanser tedavisinde kamuda en gelişmiş sistemin kullanıldığı yeni "Kapsamlı Onkoloji Merkezi, Radyoterapi Kliniği" törenle hizmete açıldı.
Üniversiteden yapılan açıklamaya göre, Radyoterapi Ünitesi'nde, radyoterapi tekniklerinin hepsini tek cihaz üzerinde en gelişmiş şekilde uygulayabilen Truebeam STx cihazı kullanılacak.
Devlet desteği ile kurulan yeni sistemde, üç boyutlu ileri görüntü teknolojisi sayesinde, radyoterapinin çok kısa sürede, normal dokuya en az hasarla yapılabileceği ve hasta konforunun üst düzeye taşınacağı belirtildi.
Törende konuşan DEÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Füzün, üniversitede göreve başladığından bu yana pek çok yenilik yaşandığını ifade ederek, "Ünitenin yenilenmesinde başta Kalkınma Bakanımız Cevdet Yılmaz olmak üzere emeği geçen tüm ekibe teşekkür ediyorum" dedi.
Açılış törenine, rektör Füzün'ün yanı sıra Türk Radyasyon Onkolojisi Derneği Başkanı Prof. Dr. Sedat Koca, DEÜ Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tülay Canda, öğretim üyeleri ve sağlık çalışanları katıldı.

Yorumlar