ÖSYM, beş siteden 100′er bin TL istedi

Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) 2 milyondan fazla adayın girdiği Yükseköğretime Geçiş Sınavı’nın (YGS) sorularını yayımlayan 5 web sitesi hakkında suç duyurusunda bulundu.


Sınav sorularını yayımlamanın 2 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası var. Ayrıca bu web sitelerine telif hakkı gerekçesiyle 100′er bin TL’lik tazminat davası açıldı. Böylelikle ÖSYM 5 web sitesinden soruların karşılığında toplam 500 bin TL’lik tazminat talebinde bulundu.

ÖSYM yetkilileri, “Biz kimseyi casuslukla suçlamıyoruz. Soruların tüm yayın hakkı ÖSYM’ye ait. Soruların yayımlanması kanunen suç. Adaylar soruların zorluğu hakkında sosyal medyada tartışıyorlar. Bunlarla ilgili herhangi bir işlem yapmıyoruz. Ayrıca dershane öğretmenleri öğrencileriyle sorular hakkında değerlendirme yapıyorlar. Bunlar hakkında da herhangi bir yasal işlem söz konusu değil” dedi.

Geçtiğimiz yıllarda soruları sınavdan sonra yayımlamak isteyen gazete ve televizyonlara ÖSYM, soruların telif hakkını 80 ila 100 bin TL arasında ücretler vermişti.

SAFURE CANTURK

Sabah

Yorumlar