Radyoloji Hizmetleri Dijital Ortama Taşındı

Gümüşhane Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliğine bağlı Gümüşhane Devlet Hastanesi Radyoloji Ünitesinde kurulan Resim Arşivleme ve İletim Sistemi (PACS) ile radyoloji hizmetleri dijital ortama taşındı.


Gümüşhane Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Aziz Ahmet Surel, yaptığı açıklamada, PACS ve CR sisteminin hızla ilerleyen teknoloji ile zorunluluk haline gelen, dünyanın gelişmiş tüm hastanelerinde kullanılan bir sistem olduğunu belirtti.

CR sistemi sayesinde çekilen tüm röntgen ve mamografi görüntülerinin bilgisayar ortamına aktarıldığını ifade eden Surel, şunları söyledi:

"Oluşturulan PACS sayesinde çekilen röntgen, mamografi, tomografi ve MR görüntüleri tüm polikliniklerimizde görüntülenmeye başlandı. Film basımı olmayacağı için hastalar film almak amacıyla kuyrukta beklemiyor ve ellerinde film taşımıyor. Hasta tetkikini yaptırdığı anda görüntüler PACS'a aktarılıyor. Hasta, çekiminden sonra polikliniğe varmadan görüntüleri poliklinik bilgisayarlarında görüntülenebiliyor. Çekilen görüntüler basılmadığı için film, banyo solüsyonu gibi baskı malzemesi maliyeti olmamaktadır. İş akışında hızlılık sağladığı için radyoloji bölümünde çalışan yetersizliğinin de önüne geçilmiş oldu."

Gerektiğinde çekilen tetkiklerin görüntülerinin hastaya CD olarak verilebildiğini kaydeden Surel, "Bu da hastaya kolay taşıma ve saklama imkanı veriyor. Bu sayede hastalara verilen filmlerin doğada oluşturduğu kirliliğin ve tıbbi atığın önüne geçilebilmekte, hastaya ait görüntüler dijital ortamda yıllarca saklanabilmektedir. Takip gerektiren hastaların görüntülerinin karşılaştırılmasına olanak da sağlanıyor" dedi.

Kaynak: AA

Yorumlar