Türkiye’nin en büyük süper bilgisayarı kuruluyor

SVR Bilgi Teknolojileri ve Yıldız Teknik Üniversitesi, Huawei’nin desteğiyle, dünyada süper bilgisayar olarak bilinen, Türkiye’nin en büyük ve en gelişmiş Yüksek Başarımlı Hesaplama sisteminin kurulması için imza töreni gerçekleştirdiler.


Anlaşmayla birlikte kurulma çalışmaları başlayan süper bilgisayar sistemi sayesinde, Türkiye’deki kamu, özel sektör ve üniversiteler, uçak ve otomobil tasarımından çarpışma testlerine, nükleer kazaların etkilerinden petrol aramalarına, ilaç geliştirmeden finansal ve borsa tahminlerine kadar, geniş bir alanda araştırma ve geliştirme faaliyetleri gerçekleştirebilecek.

İsteyen herkes hizmet alabilecek

Kurulacak olan Türkiye’nin en büyük yüksek başarımlı hesaplama sistemi, dünyanın ilk 500 süper bilgisayarı arasına girebilecek kapasiteye sahip olup, ihtiyaç duyan herkes bu sistemden faydalanabilecek. Özellikle yoğun mühendislik hesaplamaları, tıp, meteorolojik sistemler, simülasyon, animasyon üretimi, tasarım, analiz vb. konularında çalışan herkes sistemden hizmet alabilecek.

SVR Bilgi Teknolojileri ve Yıldız Teknik Üniversitesi Yüksek Başarım Hesaplama Sistemi, Huawei donanımları üzerinde çalışacak ve sistem Türkiye’deki en güçlü süper bilgisayar olacak.

Saniyede 147 trilyon işlem

Sistemin saniyede 147 trilyon işlem yapabilecek kapasiteye sahip olduğunun kesinleştiğini belirten SVR Bilgi Teknolojileri Yönetim Kurulu Başkanı Ertan Şener, yapılan yatırımla hedeflerinin, dünyadaki en büyük süper bilgisayarlar arasında Türkiye’yi ilk 50’ye sokmak olduğunu söyledi.

Sağlık ve ilaç sektörü de yüksek başarımlı hesaplama sistemlerini en sık kullanan sektörler arasında yer alıyor. Sistemin altyapı ve donanımını sağlayan Huawei’nin Türkiye Genel Müdürü Zhao Gang, yüksek başarımlı hesaplama sistemleri sayesinde bilgisayar ortamında birçok elementin insan vücudu ve birbirleriyle etkileşimlerinin deneysel ortamlara göre çok daha hızlı test edildiğini belirtti. Gang, “Süper bilgisayarlar sayesinde artık hastalıkların tedavisi için geliştirilen ilaçların analizlerinde daha kısa sürelerde sonuç alabilmek mümkün oluyor. Otomobil sanayisinde de, yüksek başarımlı bilgisayarlar üzerinde, çarpışma testleri, dayanıklılık simülasyonları yapılarak, araç tasarımında ne tür değişikliklerin yapılması gerektiği saptanabiliyor. Türkiye’de yerli otomobillerin üretilmesi gündemdeyken, yerli otomobillerin her türlü testi ve tasarımı kuracağımız bu sistemde yapılabilir” dedi.

5400 çekirdekli işlemci

Süper bilgisayar sisteminin teknik özellikleri ise şu şekilde sıralanıyor: Süper bilgisayar, saniyede 147 (trilyon) Teraflops işlem gücünü; son nesil 5400 çekirdekli işlemciler ve en son veri depolama teknolojisi olan SSD (solidstatedisk) yapısıyla birlikte, 107.000 çekirdekli grafik işlemcisinin güçlerini bir arada senkronize çalıştırılmasıyla elde ediliyor. Sistem, 40 Gbitlik Ethernet teknolojisini kullanarak (Interconnect) iletişim kuruyor.

Yorumlar