Twitter’a erişim engeli yayılıyor

Twitter’a erişim engeli yayılıyor. Sosyal ağın Türkiye’deki kullanıcıları, DNS değiştirme yöntemi ile engeli aşmaya başlayınca, bu sefer de tek tek DNSler engellenmeye başladı.

22 Mart Cumartesi günü sabah saatlerinde Google DNS adreslerinin (8.8.8.8 ve 8.8.4.4) işe yaramaz hale gelmesiyle Twitter kullanıcıları, başta Open DNS olmak üzere farklı adreslere yönelmişti.

Akşam saatlerinde ise bu DNS adresleri de işe yaramaz hale geldi. Konu hakkında resmi bir açıklama yapılmasa da IP adresi üzerinden bir engelleme ile DNS adreslerinin geçersiz kılındığı tahmin ediliyor.

Yüzlerce farklı DNS adresi içinde en bilinenleri olan Google DNS ve Open DNS dışında farklı adresler de var. Ancak bu DNS adreslerinin güvenilirliği tartışma konusu. Halen bu DNS adreslerinin bir kısmı çalışıyor olsa da, yaygın olarak kullanılan adreslere erişim sağlanamıyor.

VPN ile erişim

DNS’lerin engellenmesinin ardından Twitter’a ulaşmak isteyen kullanıcılar VPN’e yöneldi. Virtual Private Network (Özel Kişisel Ağ) olarak tanımlanan bu yöntemde bilgisayar sanki farklı bir ülkeden internete giriyormuş gibi gösteriliyor.

Bununla birlikte, DNS ve VPN dışında farklı şekillerde Twitter’a girmek mümkün.

Mobil Twitter

En kolay yöntemlerden biri de Twiter’ın mobil sürümünü kullanmak. mobile.twitter.com adresinden ulaşılabilen bu arayüz (adından da anlaşılacağı gibi) mobil cihazlar için tasarlandığından daha sade ve hızlı. Bu adrese hem mobil cihazlardan hem de bilgisayardan (en azından şimdilik) erişilebiliyor. Bu sayede VPN ya da DNS kullanmaya gerek kalmadan bütün mesajlar okunabiliyor ve yeni mesaj gönderilebiliyor.

Tor Browser

Bir diğer yöntem ise bilgisayarlar için kullanılabiliyor. Tor Browser isimli tarayıcı DNS ya da VPN değişikliğine gerek kalmadan Twitter kullanma imkanı sunuyor. Güvenli bir tarayıcı olan Tor Browser’la saece Twitter’a değil her türlü yasaklı siteye giriş yapılabiliyor. Tor Browser hem Windows hem de Mac için anonim bir şekilde internette gezme imkanı sunuyor.

Her DNS güvenli değil

Twitter’a yönelik engeli aşmak için internette birçok DNS adresi paylaşılıyor. Ancak bu adreslerin güvenilirliğinden emin olmak gerek. Nereye ait olduğu bilinmeden rastgele DNS adreslerini kullanmak, veri alışverişi sırasında kritik bilgilerin de paylaşıldığı göz önünde bulundurulduğunda, sorun oluşturabilir. Bu bakımdan menşei bilinmeyen DNS adreslerini kullanmak konusunda temkinli olmak gerekiyor.

Kaynak: Al Jazeera

Yorumlar