15 yaşındaki Çocuğun Midesinde Yok Yok!

Kütahya'da, 15 yaşındaki bir çocuğun midesinden, hastanede gerçekleştirilen endoskopiyle meyve bıçağı, çay kaşığı, kalem, ağaç dalı, dondurma çubuğu gibi 15 parça yabancı cisim çıkarıldı. Tıpta ender görüldüğü bildirilen bu olay, çocuğun doktorlarını bile hayrete düşürdü.


Alınan bilgiye göre, geçen hafta rahatsızlanan ve ailesine, bıçak, çay kaşığı, kalem gibi yabancı cisimler yuttuğunu söyleyen zihinsel engelli Emre Bilgir (15), Dumlupınar Üniversitesi (DPÜ) Evliya Çelebi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne kaldırıldı.

Doktorların yaptığı muayenede midesinde yabancı cisimler bulunduğu belirlenen Bilgir'e hemen endoskopi uygulandı. Çocuğun midesinden meyve bıçağı, pet şişe kapağı, pipet, kurşun kalem, tükenmez kalem, iki çay kaşığı, dörder dondurma çubuğu ve ağaç dalı olmak üzere 15 parça yabancı cisim çıkarıldı.

Kütahya Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Mithat Ekici, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bu durumun, tıpta ender görülen vakalar arasında yer aldığını belirterek, ebeveynlere, çocuklarına daha fazla dikkat etmesi uyarısında bulundu.

Endoskopiyi gerçekleştiren doktorlardan DPÜ Tıp Fakültesi Çocuk Cerrahisi Ana Bilim Dalı Başkanı Yrd. Doç. Dr. Bircan Savran da röntgen filminde hastanın midesinde çok sayıda yabancı cisim görülünce genel anesteziyle endoskopi yapıldığını anlattı.

Söz konusu cisimlerin çıkarılmasının yaklaşık 3 saat sürdüğü bilgisini veren Savran, "Bu, inanılacak gibi bir durum değil. Hastanın, boyu 15 santimetreye kadar ulaşan, delici ve kesici özellikteki yabancı cisimleri yutarak midesine nasıl indirdiğini anlamak mümkün değil" dedi.

DPÜ Tıp Fakültesi Gastroenteroloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Süleyman Coşgun, bunun gibi vakalara genelde pek rastlanmadığını aktardı.

Bu kadar çok yabancı cisim yutulması ihtimalinin çok çok nadir bir durum olduğuna dikkati çeken Coşgun, şunları kaydetti:

"Burada daha da önemlisi; hastanın ameliyatı endoskopik olarak başlanıp bitirilmiştir. Yani hasta, açık ameliyat dediğimiz ve midesi açılarak yapılan yönteme gerek kalmaksızın non-invaziv denilen yöntemle bu ciddi sıkıntıdan kurtulmuştur. Açık yapılan ameliyatlarda hastanın midesi geniş bir kesi yapılarak açılmakta ve hastanın iyileşmesi çok uzamaktadır. Bu yöntemde ise hastaya hiç kesi yapılmadan işlem tamamlanmıştır. Hasta, ameliyat sonrası çok kısa sürede kendine gelmiş ve 24 saat içinde de beslenmeye başlamıştır."

Yorumlar