Denetim Ekiplerinin Ceza Kesmesi Engelleniyor

Ülkemizde görevini layıkıyla yapmak SUÇ MU? Görevini layıkıyla yapan ve yapmaya çalışan insanlar neden hep CEZALANDIRILIYOR?

Bilindiği üzere 4207 sayılı kanun kapsamında “Tütün Ürünlerinin Zararlarının Önlenmesi ve Kontrolü Hakkında Kanun” ile birçok kurum ve kuruluşa yükümlülükler getirilmiştir. Tütün ürünlerinin tüketiminin önemli bir halk sağlığı sorunu olması nedeniyle, uygulama açısından Sağlık Bakanlığının büyük sorumlulukları bulunmaktadır.

İl Tütün Kontrol Kurulları
Ulusal Tütün Kontrol Programı’nın Uygulanması ve Eylem Planı’nda yer alan görevlerin yerine getirilmesinin koordinasyonu ve takibi, tütün ve tütün ürünlerinin zararları ile mücadele ve kontrol faaliyetlerini yürütmek üzere illerde “İl Tütün Kontrol Kurulları” kurulmaktadır. Bu kurullara, ilde bulunan tüm kamu kurum ve kuruluşları, üniversite, yerel basın kuruluşları, spor kulübü ve sivil toplum örgütlerinin katılımı sağlanmaktadır. Vali ya da Vali Yardımcısının başkanlık ettiği bu kurulun sekretaryası halk sağlığı müdürlüklerince yapılmaktadır.

Denetim Ekipleri:

4207 sayılı Kanun kapsamında valilik görevlendirmesi ile 81 ilde denetim ekipleri oluşturulmuştur. Bu ekiplerde İl Halk Sağlığı Müdürlükleri personeli, Emniyet Müdürlüğü personeli, belediye personeli ve ilgili diğer kamu kurumları personeli görev yapmaktadır.

Bu ekipler belirli bir plan dâhilinde tütün ve tütün ürünlerinin tüketiminin yasak olduğu yerlerde inceleme yaparlar. Rutin denetimleri dışında şikâyet gelmesi halinde de bu ekipler, Kanun ihlalinin olduğu yere giderek olayla ilgili inceleme başlatırlar.

Bu nedenle de kurumlardan görevlendirilen denetim ekipleri tarafından TÜTÜN ÜRÜNLERİ TÜKETİMİNİN YASAK OLDUĞU YERLERDE,

1. Kahvehane, kafeterya, birahane, nargile içilen mekânlar, dernek ve vakıflara ait
lokaller gibi eğlence hizmeti verilen işletmeler ve lokantalar dâhil kamu ve özel hukuk
kişilerine ait tüm binaların kapalı alanları
2. Taksi hizmeti verenler dâhil olmak üzere karayolu, demiryolu, denizyolu ve
havayolu toplu taşıma araçları
3. Özel eğitim ve öğretim kurumları dâhil olmak üzere ilk ve orta öğrenim kurumları
ile okul öncesi eğitim kurumlarının, dershanelerin, kültür ve sosyal hizmet binalarının
kapalı alanları ile birlikte açık alanları
4. Apartmanın merdivenleri veya asansörü gibi, kapalı ortak kullanım alanlarında YASAĞA UYMAYANLAR HAKKINDA CEZAİ İŞLEM UYGULAMAKLA MÜKELLEF OLAN DENETİM EKİBİ GÖREVLİLERİ NEDEN GÖREVİNİ LAYIKIYLA YAPMIYOR? GÖRMEDİK, DUYMADIK, BİLMİYORUZ YAPIP NEDEN HALKIN SAĞLIĞI İLE OYNUYORLAR?

Fakat her ne hikmetse, görevini yapanlarda NEDEN CEZALANDIRILIYOR?
Ülkemizin cennet illerinden birisinde ( Her il ayrı ayrı değerlendirilmelidir ve kıyaslama yapılmalıdır diye düşünüyorum çünkü bazı illerde çok büyük sıkıntılar yaşanıyor.)  ANKARA-SAMSUN-İSTANBUL 2 yıl içerisinde yasağa uymayanlar ile ilgili kaç adet ceza kesilmiş? Hangi denetim ekibi tarafından kesilmiş? Ceza kesilen ilin ilçe Kaymakamı tarafından ve halk sağlığı müdürlüğü tarafından neden DENETLENİLMEMİŞ VE İLÇEDE SADECE BİR EKİP TARAFINDAN CEZA KESİLDİĞİ İÇİN ekipte görevli sağlık personeli ile uğraşılarak ilçede hedef haline gelmesi sağlanmış ve polis olan eşi ile uğraşılmaya başlanmış öyleki ceza kesilen şahıs tarafından asılsız isnatlarla bimer’e mail atılıp soruşturma geçirmesi sağlanmıştır…
Ayrıca kurum amiri tarafından da ceza kesmemesi konusunda baskı altına alınan sağlık personeli daha sonra yaşadıklarına dayanamayarak sağlık problemleri ortaya çıkmıştır…

SAYIN BAŞBAKANIMIZIN DÜNYA SAĞLIK ÖRGÜTÜ TARAFINDAN TÜTÜNLE MÜCADELE ÖZEL ÖDÜLÜNÜ ALIRKEN, SAHADA SIKINTI YAŞAYANLARIN SIKINTILARINDAN HABERDAR OLMASI TEK TEMENNİMİZDİR?

AYRICA SAĞLIK PERSONELİ ARKADAŞIN CEZA YAZMAMA KONUSUNDA BASKI YAPILIYOR DİYE VERMİŞ OLDUĞU DİLEKÇEYE İSTİNADEN MÜDÜRLÜKTEN GELEN DENETİM EKİBİNDE GÖREVLİ BAYAN MEMURUNDA CEZA YAZILMAMA KONUSUNDA ARANMASIDA SON DERECE MANİDARDIR…

KAYMAKAMIN VE HALK SAĞLIĞI MÜDÜRLÜĞÜNÜN BU DENETİMSİZLİĞİNDEN İLİN SAYIN VALİSİNİN HABERİ VARMIDIR? İŞTE BENİM ÜLKEMDE DEVLETİN GÖREVLİLERİ YİNE DEVLETİN İDARECİLERİ TARAFINDAN GÖREV YAPMASI ENGELLENMEKTEDİR BU NEDENLE SAYIN SAĞLIK BAKANIMIZIN VE SAYIN BAŞBAKANIMIZIN BU KONUYA EL ATMASI TEK TESELLİMİZDİR…

Fatma DANIŞMAN HACİEYÜPOĞLU
AKTİF SAĞLIK SEN
SAMSUN İL TEMSİLCİSİ

Yorumlar