Hayvanlar İçin MR Ünitesi Kuruldu

ANKARA (AA) – SELMA KASAP - Ankara Üniversitesi (AÜ) Veterinerlik Fakültesine, papağan, kaplumbağa, kedi ve köpek gibi evcil hayvan türlerinin omurilik, beyin hasarları ve hatta kanser teşhislerinin yapılabilmesi için yarı açık MR ünitesi kuruldu

Türkiye’de Veteriner Fakültelerinde ilk kez kullanıma giren sistemle acil servise getirilen hayvanların MR’ı anında çekilerek kanser dahil, omurilik hasarları, beyin hastalıkları gibi pek çok hastalığın teşhisi anında yapılabilir hale geldi.
Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Rıfkı Hazıroğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, fakültelerinin pek çok konuda Türkiye’deki ilk uygulamaları başlattığını ifade etti.
Radyolojik incelemeler arasında yer alan MR’ın dünya genelinde en çok araştırmanın yapıldığı ve büyük gelişmelerin sağlandığı bir görüntüleme yöntemi olduğunu anlatan Hazıroğlu, fakültelerinin radyoloji ünitesine son olarak yarı açık MR ünitesinin kurulumunun tamamlanarak hizmete girdiğini bildirdi.
MR’ın Türkiye’de Veteriner Fakülteleri içinde ilk kez üniversitelerinde kullanılmaya başlandığını kaydeden Hazıroğlu, “MR, cerrahlarımıza ciddi avantaj sağlayacak. Röntgende kemik yapılarını, CT’de kemikleri daha detaylı görüyoruz. MR’da ise yumuşak doku, kıkırdak, kolojen yapılarda meydana gelen değişiklikleri de çok daha detaylı saptayabiliyoruz. Dolayısıyla hekim arkadaşlarımız ameliyata girmeden önce tedavi gerektiren bölgeleri hafızalarında şekillendirmiş olarak girecekler ve müdahale edecekleri bölgeyi önceden tanıyabilecekler” diye konuştu.
Tomografi, fizik tedavi ünitesi, renkli dopler üniteleriyle laparoskopik cerrahinin ilk uygulamalarının da yine fakültelerinde yapıldığını aktaran Hazıroğlu, böylece insan hekimliğinde olan bütün tanı ve tedaviye yönelik bütün ünitelerin veteriner fakültesinde de uygulanabildiğini söyledi.
-Acil serviste anında müdahale
Hazıroğlu, fakültelerinin acil servislerinin sabah 8′e kadar hizmet verdiğini, bu servislerde ve polikliniklerde en çok evcil hayvanların tedavisinin yapıldığını dile getirerek,  “Papağandan kaplumbağaya, iguanadan çok farklı hayvan türlerinin tedavilerini ağırlıklı olarak yapıyoruz. Büyük hayvanların tedavilerde ise bizler büyük hayvanların ayağına gidiyoruz. Ayrıca Kazan’da büyük bir çiftliğimiz var ve burada domuzundan, sığırına, ata, köpeğine, ördeğine, bütün hayvanlar bulunuyor” şeklinde konuştu.
Veteriner Fakültesinin tedavide kullanılan kliniklerinin aynı zamanda Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığından da ruhsatlı bir hayvan hastanesi olduğunu ifade eden Hazıroğlu, sembolik muayene ücretleriyle hizmet verdiklerini aktardı.
MR’ın gelmesiyle bilimsel araştırmaların da artacağını ifade eden Hazıroğlu,  “Bu sistemi kullanarak dünyadaki diğer bilim insanlarıyla yarışır düzeye gelmiş olacağız.  Bilimsel araştırmalarla,  yüksek lisans ve doktora öğrencilerinin bu alanda yetişmesi sağlanacak” dedi.
-Kemoterapi de verilebiliyor
Veteriner Fakültesi Cerrahi Anabilim Dalı öğretim üyesi  Prof. Dr. Ömer Beşaltı ise MR ünitelerini ağırlıklı olarak nörolojik vakalarda kullandıklarını belirterek,  “MR’la iç organlarla, yumuşak dokuyla ya da kanser teşhisiyle ilgili hastalıkları test ediyoruz. Beyin, omurilik, disk hastalıklarını da teşhis edeceğiz. Özellikle acil servisimize trafik kazası geçiren hayvanlar ağırlıklı olarak geliyor. Bu hastalarımızdaki omurga ve omurilik hasarları artık MR çekerek anında tespit edebiliyoruz” diye konuştu.
Prof. Dr. Beşaltı, hayvanlara teşhisin yapılmasının ardından cerrahi müdahale ve kemoterapi tedavilerinin de verilebildiğini sözlerine ekledi. 

Yorumlar