Kulunç Ağrısı

Şiddetli ağrılara ve özellikle kalınbağırsak kaslarının kasılması sonucu meydana gelen ve omuz başlarında hissedilen ağrılara, halk arasında kulunç denir. 

Bu çeşit ağrıların bazıları sabit, bazıları da gezici ağrı şeklindedir. Kalınbağırsağın kasılmasından kaynaklanan bu çeşit ağrılara, tıp dilinde kolik denir.
----------------------------------------
KULUNÇ AĞRISI
Kulunç halk dilinde çok kullanılan bir kelimedir. Kişi “kulunçlarım ağrıyor” dediği zaman en çok anlaşılan bölge her iki kürek kemiği ile omuz başları arasındaki bölge yani sırtın üst kısmıdır. Sırtın üst kısmındaki ağrılara kulunç ağrıları deniliyor. Tıp dilinde de kulunç ağrısı denildiği zaman miyofasiyal ağrı sendromu denilen kasları ve onun zarını tutan problemleri anlaşılmaktadır.
KULUNÇ AĞRISI NASIL TEŞHİS EDİLİR?
Genel olarak kas hastalıklarının teşhisi çok kolaydır. Hastaların şikayetleri dinlenir, iyi bir muayene yapıldıktan sonra hastalığın tanısı konulur. Kaslardaki gergin bantlar, düğüm düğüm olan fibrosit denilen yapılar ortaya konulabilir. Kasların tetik noktaları vardır ve o kasa basıldığı zaman ağrının yayıldığı görülür. Ya da belli noktalara basıldığı zaman hastada sıçrama belirtisi kulunç ağrısı teşhisini koydurur.
Sponsorlu Bağlantılar
Bazen ayırıcı tanı için boyundan yayılan ağrıları, akciğerlerden yayılan problemleri ortaya koyabilinmesi için hastanın hikayesine göre gerektiğinde;
Boyun grafisi,
Akciğer filmi,
Tam kan sayımı,
Romatizmal tetkikler,
MR (boyun fıtığı yada başka hastalıklardan şüpheleniliyorsa)
Büyük ihtimalle hastalığın tanısı hastadan alınan geçmiş ile ve klinik muayene ile rahatlıkla ortaya çıkarılabilir.
KULUNÇ AĞRISI KİMLERDE GÖRÜLÜR?
Kulunç ağrısı her yaşta görülebilen bir problemdir. Çünkü sırtın üst bölgesindeki kaslarda görülen problem olduğu için yaşa ve cinsiyete bağlı olmadan bu kasları aşırı ve kötü kullanan herkeste kulunç ağrısı görülebilmektedir. Her meslek grubunda görülebilir. Fakat;
Bilgisayar başında çalışanlarda,
Badanacılarda,
Boyacıda,
Hemşirelerde,
Kaslar ısınmadan kollardan destek alarak sıçrama yapanlarda,
Kameramanlarda,
Memurlarda,
Tekstil işçilerinde,
Sporcularda daha sıklıkla görülmektedir.
KULUNÇ AĞRISININ PSİKOLOJİK NEDENLERİ VAR MIDIR?
Kulunçların aşırı kasılmasındaki bir diğer neden ise psikolojik neden olabilir. Psikolojik gerilimler bu kasların aşırı kasılmasına ve spazm içine girmesine neden olur. Bu kasların yetersiz beslenmesine bağlı olarak miyofasiyal ağrı sendromu denilen kas ağrıları oluşabilir. Kulunç ağrılarının 3-6 ay kadar uzun sürmesi durumunda ağrı kronikleşir ve psikolojik problemler işin içine katılabilir.
Sonuç olarak psikolojik eğilimler hastalığı başlatabilir, sonradan eklenip hastalığın devem etmesine neden olabilir. Kulunç ağrıları uzun sürdüğünde hastalar evham yapmakta ve bu ağrıların altında başka nedenler aradığından psikolojileri daha da bozulmaktadır. Bu durumda psikolojik dengeyi sağlayan ilaçlara başlamak dahi mümkün olabilmektedir.
KULUNÇ AĞRISI HANGİ HASTALIKLARIN BELİRTİSİ OLABİLİR?
Kulunç sırtın üst bölgesinde görülen kas ağrılarıdır. Çoğu zaman ise kasın –kötü kullanma, aşırı kullanma gibi-kendine özgü problemi olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu nedenle kas ağrılarının altında ciddi bir neden yatmaz. Fakat çok nadiren de olsa olsa bazı ciddi hastalıkların habercisi olabilmektedir. Bunlar arasında;
Boyun fıtığı belirtisi,
Akciğer kanserinin habercisi,
Karaciğer ve safra kesesi probleminin bir başlangıcı olabilmektedir.
Kulunç ağrılarının yine de sorunsuz olduğundan emin olabilmek için mutlaka bir fizik tedavi doktoru tarafından değerlendirilmesi gerekmektedir.
KULUNÇ AĞRISINDA TEDAVİ
Tedavide çok farklı yöntemler kullanılabilmektedir. Bu nedenle tıptaki bir çok branş kulunç tedavisini üstlenebilir. Masaj tedavileri, basit sıcaklık tedavileri ve bir çok ilaçlarla tedavi etmek mümkündür.  Gelen hastalarda ilk olarak neden ortaya konulmaya çalışılır. Şayet mesleki problemlerden kaynaklanıyorsa-bilgisayar başında fazla çalışmak gibi- kötü yatmaktan kaynaklanıyorsa, kolunu aşırı kullanıyorsa, sırtını aşırı kötü kullanıyorsa öncül tedavi olarak bu hatalı davranışların düzeltilmesi gerekmektedir. Hastanın uygun oturma ve yatma pozisyonlarının sağlanması aslında en önemli tedavidir.
Belirli bir neden ortaya konduktan sonra ağrıya bağlı olarak tedaviler yapılmaktadır. Fizik tedavi ajanlarının kullanıldığı sıcak tedaviler, elektrik akımları uygulamak ve çok sık kullanılan enjeksiyon gibi yöntemler tedavi seçenekleri arasında yer almaktadır. Tedavide akupunktur yöntemine benzeyen kuru iğne tedavisi de yapılmaktadır. Bu yöntemde içine herhangi bir ilaç koymadan sadece iğne batırmak dahi bu kasları tedavi edebilmektedir.
KULUNÇ TEDAVİSİNDE EVDE BAKIM
Kulunç tedavisinde evde yapılabilecek çok şey vardır. En basit ve başta nasıl oturulacağı, yatılacağı ya da nasıl kalkılacağı konusu iyice anlaşılması gerekmektedir. Bu nedenle oturulan koltuğun, yatılan yatağın ve yastığın çok iyi ayarlanması gerekmektedir.  Bunlara ek olarak yukarıda da sayıldığı gibi kendi bildiğiniz ya da fizik tedavi uzmanından öğrendiğiniz germe egzersizleri yapılabilir.
Evdeki tedavi seçenekleri arasında sıcak ve soğuk uygulama tedavileri yer almaktadır. Aslında kulunç ağrısı çok şiddetli ise birkaç gün soğuk yani buz uygulaması ile başlamak daha doğru olacaktır. Buz tedavisinde dikkat edilecek en önemli nokta buzun çıplak deri temas etmemesidir. Bunu da önlemek için hazır buz paketleri kullanılabileceği gibi bir beze sarılarak da kullanılabilir. Şiddeti ağının geçmesine müteakip sıcak tedaviye geçilebilir. Sıcak su paketleri ya da bir takım sıcak jeller sıcak tedavisinde kullanılabilir.
Özellikle yazın gelmesi ile artan klima kullanımı kulunç ağrılarının başlamasında çok etkilidir. Klimanın yüksek derecede soğuk hava akımı üflemesi, bilhassa bu havanın direk olarak kişinin kendi vücudu üzerine gelmesi kulunç tutulmalarına davetiye çıkarmaktadır. Ya da her iki camı açıp, ortada oturup soğuk hava ya da cereyana maruz kalmak da kas ağrılarının meydana gelmesine neden olabilir.
KULUNÇ KIRMAK NEDİR? DOĞRU MUDUR?
Halk arasında bilinen kulunç kırmak diye bir şey tıp dilinde bilinmemektedir. Özellikle gergin kaslar gergin bantlar masaj yapılarak hatta sert bir şekilde yapılarak yumuşatılmaya çalışılıyor. Buna kulunç kırmak deniliyor. Burada çok sert yapılan masajlar hastaya zarar verebilir. Tek başına kulunç kırmanın yani masaj yapmanın da bir faydası yoktur. Mutlaka diğer tedavilerinde buna eklenmesi lazımdır.
KULUNÇ AĞRISINA HANGİ EGZERSİZLER YAPILABİLİR?
Kulunç ağrıları diye bilinen kas ağrılarının aslında bölgesel problem olsa da genellikle egzersizi  tüm vücudun yapması gerekir. Hastaların tedavisi bittikten sonra hekimler hastayı spora yönlendirir. Eğer çok yaşlı ise mutlaka yürüyüş tavsiye edilir.
Spor tüm vücudu kapsayan yüzme, yürüyüş ve ya koşu gibi mutlak aerobik egzersizlerin yapılması gerekmektedir. Burada kulunçların olduğu bölgeye de mutlaka egzersizler yapmak lazım. En önemli egzersiz germe egzersizidir. Yani kasın boyunu uzatan egzersizler yapmamız gerekir. Yoga da oldukça önemli bir egzersizdir. Son zamanlarda yapılan plates egzersizi de son derece önemlidir. Ama bölgesel değilde tüm vücudu düzelten egzersizler yapmak en önemlisidir.

Yorumlar