Kum Sancıları

Böbrek kumlarını dökmek ve onların neden olduğu sancıları gidermek için, perhiz yapmak ve bol bol su içmek çok faydalıdır.

-----------------------
Kum sancıları böbreklerde görülen ve aşırı şiddetli bir ağrıdır. Kum sancısı yaşayan hastaların karşılaştıkları sancı, doğum sancısına benzeyen ve oldukça şiddetli seyreden ve son derece rahatsız edici bir sancıdır.

İnsan vücudunda bulunan hücreler tarafından, alınan besinlerin tam olarak yakılamamasından dolayı vücutta kum oluşmaktadır.  Oluşan bu kumlar zaman içerisinde çeşitli kanallarda tıkanmaya neden olabileceği gibi bazen de hareket ederek yer değiştirmektedir. İşte bu durumda hasta kum sancısıyla karşı karşıya kalmaktadır. Böbreklerde kum oluşumu genellikle azotlu maddelerin eksik parçalanması ve yakılmasından dolayı olmaktadır. Kum, böbreklerde çok şiddetli bir sancı ile kendisini göstermektedir. İlk olarak az bir ağrı ile başlayan kum sancısı, sonrasında kesilmeyen ve daha da şiddetlenerek dayanılamayacak bir boyuta ulaşan bir ağrıya dönüşmektedir.   Şayet vücutta fazla miktarda kum oluşur ve oluşan bu kum vücuttan atılamazsa böbrek taşı oluşumu yaşanır ve mevcut ağrıı bel ve karın bölgesine doğru yayılma eğilimi gösterir. Böyle bir durumda önce idrarada bulanıklık sonra kan görülür.   Kum sancısı çeken bazı hastalarda bazen bulantı ile beraberinde kusma da görüldüğü olmaktadır. Bu tip kum sancılarının olması durumunda hastaya et ve et ürünleri ile mantar, çikolata ve ekşi meyveler ve sıcak içecekler  verilmemeli ve kesinlikle sıcak koyma uygulaması yapılmamalıdır. Ayrıca ekmek ve sebze tüketimi de azaltılmalıdır. Sonraki dönemlerde büyük baş hayvan ve kümes hayvanlarının etleri, çok taze balık, soğuk süt, yumurta, yeşil sebze, taze ve doğal olan peynirler, patates ve tatlı meyveler verilebilir. Buna karşın hasta kafeinli ve asitli içeceklerden uzak durmalıdır.  Ayrıca kum sancısı yaşanmaması için çiğ olarak tüketilen meyve ve sebzelerin bol su ile iyice yıkanması gerekmektedir. Kum sancısı dışarıda yemek yeme alışkanlığı olan ve hazır gıda tüketimi fazla olan kişilerde daha sık görülür. Dışarıda çok fazla kişiye hazırlanan yemeklerde sebzelerin iyi yıkanması çok da mümkün olamadığından, bu gibi yerlerde çok sık yemek yemeyi tercih edenlerde kum oluşumu daha fazla görülmektedir. Özellikle ıspanak, semizotu, elma, armut, kiraz, vişne, çilek ve incir dışarda tüketilmemesi gereken gıdalar arasındadır. Ayrıca çikolata ve kakao kullanımı da sınırlandırılmalıdır.

Kum sancısı çeken hastaların kimi zaman idrar yaparken de sızlam ve sancı gibi şikayetleri olmaktadır. Kum sancısı bazı hastalarda sık sık tekrarlayarak hastanın oldukça ağrılı bir süreç yaşamasına sebep olurken, azı hastalarda ise çok sık tekrar etmez ve atak dönemleri arası uzun sürer.

Yorumlar