Sağlığınız için bal yiyin!

Tüm dünyada en sık görülen kanser türleri arasında yer alan pankreas kanseri; Amerika'da en çok ölüme neden olan dördüncü kanser türüdür. Amerika'da pankreas kanseri hasta sayısı 60 bine ulaşmaktadır. İstatistikler; bu hastaların 45-50 bininin 1.5 yıl içinde hayatlarını kaybettiğini gösteriyor. Avrupa'da ise pankreas kanseri nedeniyle her yıl 50 bin kişi yaşamını yitiriyor.


SPOR YAPMAK LAZIM
Sağ kalma oranının çok düşük olduğu bu hastalığa, genel olarak çevresel faktörler neden oluyor. Hastalığı tetikleyen nedenler arasında; pankreas iltihabı, şeker hastalığı ve bazı mide hastalıkları sayılabilir. Dengesiz beslenmek, aşırı alkol, kırmızı et, şarküteri ürünleri ve konserveleri aşırı tüketmek de kanser riskini artıran faktörler arasında bulunuyor. Ayrıca, radyasyona maruz kalmak, sigara içmek ve spor yapmamak da kanser riskini artırıyor.

ANİ DİYABETE DİKKAT!
Pankreas kanseri, çoğunlukla geç evrede fark ediliyor. Bunun nedeni; hastaların genellikle hastanelere geç başvurması ve doktorların gereken tetkikleri zamanında yapamamasıdır. Pankreas kanserinin en sık görülen belirtileri arasında; karın ağrısı, sarılık, iştahın artması ve bel ağrısı gibi şikayetler yer alıyor. Ciltte doku bozuklukları, derin yaralar, damar tıkanıklıkları ve aniden ortaya çıkan diyabet de şüphelenilmesi gereken belirtiler arasında bulunuyor. Hastalığın teşhisi için; bilgisayarlı tomografi ve ultrasonografi çekilmelidir. En önemlisi ise ince iğne aspirasyon biyopsisidir. Ultrasonografi; iki santimetreye kadar olan tümörleri gösteren bir yöntemdir. Tomografi ise tüm batını ve şüpheli lenf nodlarını göstermede ultrasonografiden daha iyidir.

ET ÖNEMLİ
Pankreas kanseri hastalarında en dikkat çekici konu; kilo kaybıdır. Bu hastaların sık ve küçük öğünlerle beslenmesi gerekir. Hastanın diyabeti yoksa bile beslenmesinin sıkı bir şekilde takip edilmesi gerekir. Bu hastalar; balık, yağsız kırmızı et, kümes hayvanları, yumurta, yoğurt ve baklagillerden ihtiyaçları olan proteini alabilirler. Çiçek balı ve kara üzüm pekmezi ise önemli bir besin takviyesidir. Ayrıca hastaların havuç ve portakal suyu içmesi öneriliyor. Ancak hastanın bir bardak meyve suyunu 15-20 dakikada içmesi gerekmektedir. Pankreas hastaları ayrıca semizotu, enginar, kereviz, yerelması gibi sebzeleri de tüketmeye özen göstermeliler.

Pankreas kanserinde tümörün durumunu çok doğru değerlendirmek gerekir. Küçük olan tümörün tamamı alınırsa, hastanın yaşama şansı yüzde 15'e kadar çıkabilir. Daha ileri vakalarda ise kemoterapi yapılarak tümör küçültülür. Pankreas kanseriyle ilgili yapılan çalışmalarda; kemoterapi ve radyoterapinin birlikte kullanılmasının hastanın ömrünü uzatabildiği görülmüştür. Sarılık görülen hastalarda ise stent takılarak safra kanalları açılabilir ve hastaya kemoterapi şansı verilebilir.

SOYA YAĞI YARARLI OLABİLİR
Klinik olarak pankreas kanseri tedavisi üç ayrı gruba ayrılır: Ameliyatlı tedavi, ameliyatsız tedavi ve uzak metastaz tedavisi.

ZENCEFİL
Araştırmalar; kuşkonmaz, kereviz ve maydonoz suyunun tümörleri yok ettiğini ortaya çıkardı. Ayrıca zencefilin insanlarda kanseri inhibe ettiği, soya yağının ise pankreas hücre kültürlerinde tümörü küçülttüğü tespit edildi. (Prof. Dr. ERKAN TOPUZ / SABAH)

Yorumlar