Anjiyo hangi durumlarda uygulanıyor

Anjiyo; kalbi besleyen, koroner damar adı verilen damarların görüntülenmesi olarak adlandırılıyor. Halk arasında damar sertliği olarak bilinen koroner arter hastalığından şüphe duyulduğunda ya da hastalığın belirtileri ortaya çıktığında bu damarları görüntülemek için, bu yöntemden faydalanılıyor. Peki, anjiyo hangi durumlarda uygulanıyor ve yöntem uygulanmadan hasta nasıl hazırlanıyor?

Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Mustafa Sağlam, konuyla ilgili görüşlerini paylaşıyor.

Anjiyo hangi durumlarda uygulanır?

Anjiyo, genelde belirlenmiş bir damar tıkanıklığı olan hastalarda tercih edilen bir teşhis yöntemidir. Hastanın ciddi göğüs ağrısı varsa, bunun damar tıkanıklığına bağlı olduğu tespit edilmişse, mevcut tedavilerle geçmiyorsa kişiye anjiyo önerilir. Bunun yanı sıra; hasta kalp krizi geçiriyorsa, damarını açmak için ya da operasyon planlanıyorsa risk durumunu görmek için de anjiyodan faydalanılabilir.

Acil durumlarda hasta anjiyo fikrine nasıl hazırlanır?

Hastaya mevcut durumun verilecek herhangi bir ilaç tedavisi ile geçmeyeceği, anjiyo ve gerekirse balon stent işlemi yapılırsa riskin azalacağı anlatılır. Ayrıca yapılacak işlemin hayati önem taşıdığı da hastaya ifade edilir.

Anjiyoda hayati bir riskten, hangi durumlarda bahsedilebilir?

Hastanın yaş problemi, böbrek fonksiyonlarının kötü olması, girişim yeri sıkıntısı bulunması gibi durumlarda komplikasyon olabilir veya girişim yapılan damarda sıkıntı olabilir. Bu gibi durumlarda da, olası risklere karşı tedbirler mevcuttur.

Kansız anjiyo nedir? Hangi durumlarda tavsiye edilir?

Kansız anjiyo, yeni görüntüleme yöntemlerinden biridir. Bilgisayarlı tomografi ile yapılmaktadır. Damara ilaç verilerek, kalbin damar yapısı net olmasa da görüntülenir. Bu uygulama genellikle hiç bir şikayeti olmayıp, risk faktörleri yüksek olan hastalara önerilir

Yorumlar