Ek Ödemeleri Emekliliğe Yansıtmamak, Vergi Kaçırmaktır

“Bütün memurlarına farklı adlar altında verdiği ek ödemeleri emekliğine yansıtmamakla da aslında en büyük kaçak işçi çalıştırma işini devletin kendisi yapıyor”


Tokat’ta temaslarda bulunan Sağlık-Sen Genel Başkanı Metin Memiş, basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

Döner sermayenin emeklilere yansıtılması ile ilgili sorulara cevap veren Metin Memiş, “Sağlık çalışanları 2006 yılına kadar döner sermaye alan tek kurum sayılır.

2006 yılında eşit işe eşit ücret uygulaması başladıktan sonra asıl mağdur sağlık çalışanları oldu. Döner sermaye aldıkları için 2010 yılına kadar izine dahi ayrılamıyorlardı.

2010 yılında ek ödemenin sağlık çalışanlarına verilmesini sağladık. Aslında bütün kurumlarda çalışanların almış olduklar ek ödemeler emekliliğine yansıtılmıyor. Burada sorun şu; ‘devlet kendi memuruna farklı adlar altına ücret vererek vergi kaçırıyor demeyelim de, kaçak işçi çalıştırıyor aslında’ Nasıl mı?

Devlet şuanda sigortasız işçi çalıştırmayla mücadele ediyor mu? Ediyor. Sigortasız işçi çalıştırıyorsanız dünyanın cezasını yiyorsunuz.

Ama bütün memurlarına farklı adlar altında verdiği ek ödemeleri emekliğine yansıtmamakla da aslında en büyük kaçak işçi çalıştırma işini devletin kendisi yapıyor. Bu aslında en derin yara. Bu bizim uzun yıllardan beri dile getirdiğimiz konu.

Ama inşallah bugün kimsenin hayal edemediği yıpranma payını aldıysak Allah’ın izini ile sağlık çalışanlarının ek ödemelerinin emekliliğe yansımasını da inşallah sağlayacağız” dedi.

Yorumlar