Kardeş ülkeye Radyoloji Eğitimi seferberliği

Yeryüzü Doktorları ve TİKA Bakü Ofisi Koordinatörlüğünde; Azerbaycan Tıp Üniversitesi ortaklığı ve Azerbaycanlı Milletvekili Melahet Ibrahimgizi'nin desteği ile Azerbaycan'da radyoloji seminerleri düzenlendi.

2 Nisan - 10 Nisan tarihleri arasına Bakü ve Gence illerinde Azerbaycanlı üniversite hocaları ve doktorlarla birlikte Radyoloji alanında yuvarlak masa toplantıları ve eğitim seminerleri düzenlendi. Seminerler kapsamında Azerbaycan Tıp Üniversitesi öğrencilerine dersler verildi.
Yeryüzü Doktorları Gönüllüleri; Dalhouise Üniversitesi Öğretim Görevlisi, IWK Sağlık Merkezi Radyoloğu Doç. Dr. Münire Gündoğan ve Toronto Üniversitesi Medikal Görüntüleme Dairesi Öğretim Görevlisi, St. Michael's Hospital Radyoloğu Doç. Dr. Errol Çolak, Azerbaycan Tıp Üniversitesindeki doktor ve uzmanlara tecrübelerini aktardı.
ATÜ Rektörü Prof. Dr. Ehliman Emiraslanov, Türk doktorların tecrübesinin önemli olduğunu ifade ederek Yeryüzü Doktorları ve TİKA'nın başlattığı programa üniversite olarak her türlü desteği sağlayacaklarını söyledi. Azerbaycanlı Milletvekili Melahat Hasanova da Yeryüzü Doktarları gönüllüsü doktorların yıllardır Azerbaycan'a gelerek, dağ köylerinde, ulaşılması zor bölgelerde insanları tedavi ettiğini hatırlatarak, bu faaliyetin TİKA tarafından her zaman desteklendiğini ifade etti.
Salı günü Bakü'de resmi açılışı yapılan programın öğretim üyeleri ile yuvarlak masa toplantıları ve vaka incelemeleri bölümü de verimli geçti. Uzmanlara yönelik ilk eğitim Gence'de Başkonsolos ve TİKA Koordinatörünün katılımıyla başladı. Ardından katılımcılara sertifikaları teslim edildi. Eğitim ve ziyaretlerin yıl sonuna doğru birkaç kez daha tekrarlanması planlanıyor.

Yorumlar