KPSS Kalkmayacak Ama Yeni Memurlara Sınırlama Gelecek

Ortalık Kamu Personel Seçme Sınavı olarak bilinen KPSS’nin kaldırılacağı yönündeki haberler ile çalkalanırken konunun muhatapları sessizliğini koruyor. Her ne kadar Sayın Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç tarafından böyle bir şey gündemde yok denilse de konunun muhatapları tarafından detaylı bir açıklama yapılmadı.


Değişik birkaç kurumca B grubu kadrolar için getirilen sözlü sınavlarla objektiflik bozulsa da memuriyete girişteki en objektif sınav KPSS’dir. Dolayısıyla bu sınavın kaldırılmasının söz konusu olamayacağını ifade edebiliriz. Her şeyden önce bu sınav sayesinde garibanların kamuya girişleri son derece kolaylaşmıştır.

Devlet Personel Başkanlığı veya ilgili bakan, yapacağı doyurucu bir açıklamayla bu konuda kamuoyunu rahatlatabilirdi. Ancak, bu kadar basit ama son derece faydalı bir açıklamanın yapılmaması doğrusu üzüntü vericidir.

Tek kelimeyle KPSS’nin kaldırılmayacağını söylemek kahinlik olmaz diye düşünüyorum.(Yenişafak)

KAMUDA ZORUNLU HİZMET

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’in daha önce Bakanlar Kurulu’na sunduğu kamuda ilk kez işe gireceklere ilişkin taslağın da bazı rötuşlarla bu pakete alınacağı dile getiriliyor. Bu düzenleme, kamuda ilk kez işe gireceklerin atandıkları yerde en az üç yıl görev yapmaları zorunluluğu getiriyor. Düzenleme, kamuda çalışanlara bir kez kurum değiştirme hakkı vererek, kurumlar arası transferleri de önlüyor. KPSS’yi her bakanlığın kendisinin yapması şeklinde yürütülen çalışmanın ise bu paketin konusu olmadığı ifade ediliyor.

ÇALIŞAN ANNEYE KREŞ YARDIMI

Bakan Çelik’in daha önce açıkladığı “taşeron” paketinde ise kamuoyunu yakından ilgilendiren düzenlemeler bulunuyor. Pakette, ailelere kreş yardımı, yurtdışında yaşayan mavi kartlı Türk vatandaşlarına ilişkin düzenlemeler de yer alacak. Düzenleme, genel sağlık sigortası borçlarının yeniden yapılandırılması ve uzun süredir ödenmeyen Bağ-Kur borçlarının silinmesini de içeriyor. (Hürriyet)

Yorumlar