Lumbago

Sırtın aşağı kısmında hissedilen çok şiddetli ağrıya lumbago denir. 

Belirtileri çeşitlidir. Mesela, hasta otururken, bir yerden kalkarken, eğilerek bir iş yaparken sırt bölgesinde şiddetli ağrılar hisseder. Ağrı belirtili bir noktadan başlayıp, kasıklara ve kalçaya doğru yayılır. Hastalığın belirli bir nedeni olmamakla beraber, bağların ve kasların fazla gerilmesi, disk kayması veya bel kemiği ile kalça kemiği arasındaki eklemlerin fazla zorlanması nedenler arasında sayılabilir. Tedavinin ilk şartı istirahat etmektir. Ayrıca sırta sıcak su torbası koymak ve masaj yapmak da çok faydalıdır.
Lumbago (bel ağrısı)
Belirtiler
Bel omurunun kilitlenmesine yol açan, doğrudan sağrı kemiğini tutan ağrılar.
Hasta, eğilme pozisyonundan veya oturduğu yerden yardım almadan doğrulamaz; ayaktayken, beden kendini koruyucu “öne eğik” duruşunu korur.
Nedenler
Genel olarak, omurun ve omur bağlarının uğradıkları herhangi bir zarar, bel ağrısına (akut lumbago) yol açabilir.
Genellikle omur eklemleri, yanlış beden hareketlerinin bir sonucu olarak kilitlenebilirler. Omurlar arası disklerde oluşan herhangi bir rahatsızlık da bel ağrısına yol açabilir.
Alt bölgedeki derin sırt kaslarının aniden kasılması, lumbagonun tipik bir göstergesidir. İşte bu bedensel refleks, omurgayı başka zararlardan korumaya çalışırken, bir yandan da bölgenin kan dolaşımını kısıtlayarak ağrılara yol açar.

Bedensel gerçekler
Lumbago riskini arttıran öncelikli üç etkenden söz edilebilir:
Açık kapı, pencere veya terli iç çamaşırı yüzünden sırtın üşütülmesi. Bu durum omur kaslarının ve eklemlerinin kan dolaşımını kısıtlar ve bu ortamda da, yaralanmalar, sakatlanmalar kolaylaşır.
Uzun süre oturmak da kan dolaşımını kısıtlar.
Eğilerek yerden bir ağırlık kaldırmak veya omurgayı beklenmedik dönme hareketleri yapmak zorunda bırakmak.
Başka nedenler
Lumbago, bağdoku yetersizliğinden veya sindirim sistemi problemlerinden de kaynaklanabilir.
Lumbago / Siyatik farkı!
Lumbagoda şikayetler omurganın altbölümleri civarıyla sınırlıdır; siyatikte ise ağrı bacakları da etkiler.
Kendinize yardımcı olabilirsiniz
Eterli yağlar
Ağrılı bölgenin kan dolaşımını hızlandırarak rahatlıklar sağlanabilir. Bunun için, eterli yağların karışımı ile o bölgeye friksiyonlar yapılabilir.

Reçete: 150g sarı kantaron yağı, 10g biberiye yağı, 10g okaliptüs yağı ve10g çam terementi esansı büyük bir şişede iyice çalkalanır. Bu yağ karışımıyla bel bölgesine friksiyonlar yapılır ve üstü sıcak bir havluyla örtülür. Bu friksiyonlar günde 2-3 kere uygulanabilir.
İsveç Şurubu
Ağrılı bölgenin kan dolaşımını hızlandırmak için İsveç Şurubu ile friksiyonlar yapılabilir. Friksiyon sonunda o bölgeye sıcak bir havlu yatırılarak, etki daha da arttırılabilir. Bu friksiyonlar günde 2-3 kere uygulanabilir.
Alkol içerikli İsveç Şurubu kullanılması daha doğru olacaktır.
Sıcak termofor
Ağrılı bölgeye sıcak suyla doldurulan termofor uygulanabilir.
Rahatlatıcı yöntemler!
Sırtüstü uzanın,bacaklarınızı 90 derecelik bir açıyla bükün ve bir iskemlenin veya sehpanın üstüne uzatın. Soluğunuzu,karnınızı şişirerek, yani diyaframınızın yardımıyla almaya çalışın. Ayrıca, bir yakınınız da,tabanınızın topuğa yakın kenarına masaj yapsın.; derin sırt kaslarının gevşemesini sağlayan akupressur noktaları o bölgededir.
masaj lumbago Lumbago (Bel Ağrısı) Belirtileri ve Tedavisi...
Lumbago Masaj Noktaları
Homeopatik ilaçlar
Arnica – (Arnica montana) Öküzgözü adlı bitkiden elde edilir.
Arnica D6 seyreltisi, hemen ağrı başladığında alınmalıdır.
Kullanım dozajı: Başlangıçta saatte 2 tablet, daha sonra ise günde 1-2 tablet dil üstünde eritilir.
-Rhus toxicodendron – Kuzey Amerika’da yetişen zehirli bir bitkiden elde edilir.
Rhus toxicodendron D6 seyreltisi, eğer ağrı bir bıçak gibi saplanmışsa vebel omuru bölgesinde aşırı bir sertleşmeye yol açmışsa, yardımcı olabilir.
Kullanım dozajı: Günde 3 kere 1-2 tablet dil üstünde eritilir.
Önlem alarak sağlıklı kalın
Düzenli spor yapın: Aletli jimnastik veaqua-jogging(havuzda) öncelikle seçilebilecek türlerdir. Tai Chi Chuan ise,özellikle sırt kaslarını güçlendirir.
 Yerden bir şey kaldıracağınız zaman ağırlığı belinize vermeyin; mümkün olduğunca diz çökerek,ağırlığı bacak kaslarına verin. Öne doğru eğilerek bir şeyler yapmak kaçınılmaz olduğunda ise,dizlerinizi biraz bükün ve sırt kaslarınızın gergin olmasına dikkat edin.

Yorumlar