Parayı Kendi Hesabına, Faturayı Radyolojiye?

İflasın eşiğindeki bir hastaneyi ülkenin en iyi sağlık kurumu yaparak kâra geçiren ve Hollanda'nın en güçlü 100 kadını arasında gösterilen Aysel Erbudak hakkında 1.4 milyon euro zimmet iddiasıyla dava açıldı.

Aysel Erbudak (47), Hollanda'ya işçi olarak giden bir babanın kızıydı. 1979'da Balıkesir'den Amsterdam'a babasının yanına geldi. Hollanda'da şirketler kurdu. İş hayatında yıldızı parladı. 2006 yılında Amsterdam'ın batmak üzere olan ilk özel hastanesi Slotervaart Hospital'a hem ortak oldu hem de yönetim kurulu başkanlığını üstlendi. 26 milyon euro borç içinde yüzen ve iflasın eşiğindeki hastaneyi ayağa kaldırdı.

Onun 7 yıllık yönetiminde hastane yeniden kâra geçti. 2010 yılında ülkenin en iyi sağlık kurumu seçilecek kadar büyük bir başarıya imza atınca Hollanda'nın en güçlü 100 kadını listesine giren ilk Türk oldu. Dergilere kapak oldu, röportajlar verdi. Erbudak o röportajların birinde, 'Hollanda göçmenlerin neler yapabildiğini görsün. Türkler'in sorun değil, ekonomiye de katkı yapan bir topluluk olduğunu ispatladık' diyordu. Ancak ne olduysa geçen yıl oldu. Erbudak, bir sigorta şirketiyle hastane yönetiminin bilgisi dışında anlaşma yaptığı gerekçesiyle görevinden uzaklaştırıldı. Hastanenin başına yeni gelen yönetim de 'eski defterleri karıştırmaya' karar verdi.

'Aklanacağım'

Hollanda basınına göre Erbudak'ın e-mailleri ve hesapları üzerinde yapılan incelemede Türk yöneticinin özel harcamalarının büyük bir kısmını hastaneye fatura ettiği, hatta sahte faturalar düzenleyerek zimmetine para geçirdiği tespit edildi. Erbudak'ın Aruba, Monaco, Hollywood, Paris tatillerini hastane bütçesinden karşılattığı, Aruba'da 3400 euro'luk Gucci harcamasını hastaneye fatura ettiği iddia edildi. En önemlisi hastanenin radyoloji departmanına cihaz alımı için milyonlarca euro'luk bir ödeme gerçekleştiği, ancak paranın sahte fatura kullanılarak Erbudak'ın özel hesabına yattığı belirtildi. Amsterdam Savcılığından yapılan açıklamada, Erbudak'ın zimmetine geçirdiği tahmin edilen 1.4 milyon euro'luk miktarı da Türkiye'ye kaçırdığı iddiası yer aldı. Erbudak'ın suç ortağı olduğu gerekçesiyle 56 ve 44 yaşlarında iki kişinin daha adı dava dosyasına girdi. Balıkesir'de Kaz Dağı Etekleri'ndeki Altınoluk Astım Hastanesi'nin de sahibi olan Erbudak ise 'Aklanacağıma eminim' açıklaması yaptı. 

Yorumlar