Radyoloji Teknisyenlerinin Şua İsyanı

Röntgen Teknisyenleri Gamze Özkara ve Mehmet Emin Ergişi, şua izinlerinin verilmesinde yaşanan sıkıntıları anlattı.


X ışını, hücrenin genetik materyali olan DNA’yı parçalayabilecek güçtedir. DNA’ya zarar vererek hücreleri öldürür. Zarar gören dokuda ki DNA’nın çok az bir zedelenmesi dahi kansere yol açabilecek kalıcı değişikliklere sebebiyet oluşturmaktadır.

Radyasyonun şakası yoktur, kanserin de…
Biz radyasyon çalışanları kamuda çalıştığımız gibi özel sağlık kuruluşlarında da aktif olarak mesleğimizi icra ediyoruz. Bir çok denetimden uzak bizim özlük haklarımızı elimizden almak için çeşitli kanun açıklarına baş vuran bazı özel sektörlerde sağlıklı yaşama hakkımız tamamen hiçe sayılmaktadır.

Özel sağlık kuruluşlarında mesleğimizi icra ederken sigortamızın yatırılmasında dahi hakkımıza el uzatılmaktadır. Tehlikeli birim olarak kabul edilen maden çalışanı kardeşlerimizi de kapsayan 32 B alanından yatırılması gerekmektedir. Sırf sigortamızı biraz daha az prim ödemek ve yılda 1 ay şua hakkımızı vermemek için bu hileye başvurulmaktadır.

Ben size soruyorum:
Soma faciasında ki kaybettiğimiz işçilerimizde özelleştirmelerin denetiminin sağlıklı yapılmadığına dair bir açıklık göstermedi mi?
Bir muharebe de aynı sayı da zaiyat verilirken bu neyin muharebesi?
Sırf birileri para kazanabilsin diye insan hayatı bu kadar mı ucuz görülmelidir?

Bizlerin de her canlı gibi yaşama hakkımız bulunmaktadır. ‘sağlıklı yaşam’ hakkımıza sabotaj girişiminde bulunulmaktadır. bizler radyasyon ortamında mesleğimizi icra eden çalışanlarız, aylık belirli çalışma saatlerimizin olduğu gibi yılda da 1 aylık şua iznimiz olmalıdır!…

Yılda 28 gün izin hakkımızı kullanmamız bir hastanenin maliyesini sarsmaz ama belki bir çalışanın sağlığı korunacaktır.

Biz radyoloji teknikerlerinin aldığı vitamin değil radyasyondur özlük haklarımızı hiçe sayanları ve biliçsizce bu mesleği icra eden arkadaşlarımızı sağduyuya davet ediyor saygılarımızı sunuyoruz..

Soma faciasında kaybettiğimiz abilerimiz ve kardeşlerimize Allahtan rahmet yakınlarına başsağlığı diliyoruz.(medyasağlık)

Yorumlar