Ölüm Saçan Alaylılar

TÜMRAD DER İzmir Temsilcisi Rıdvan Yüksel, yaptığı açıklamada, alaylı teknisyenlerin hataları nedeniyle hastaların yanlış ameliyat edildiğini söyledi. 

Alaylı teknisyenlerin röntgen filmini bazen ters kaydettiklerini belirten Yüksel, “Cerrah hatayı fark etmeyip ameliyata giriyor.  Alaylıların hatası yüzünden böbreğinde taş olup, sağlıklı böbreği alınan hastalar var” dedi.

Meslektaşlarının sorunları ve dernek çalışmaları hakkında bilgi veren Yüksel, “Eğitilmiş personel olup iyi teknisyenler de var. Ama öyle teknisyenler de var ki sadece para amaçlı çalışan hastanın sağlığını düşünmeyenler var. Biz bu teknisyenleri sağlık kuruluşlarına bildiriyoruz. Burada önemli olan hastaların doğru bilgilendirilmesidir. Diyelim ki hasta bel ağrısı ile geldi. Röntgeni çekildi.Daha  sonra bilgisayara dijital olarak gönderiliyor. Anatomi almayan bir alaylı teknisyen, filmi bilgisayardaki sisteme  ters gönderebilir.  (filmin yönünü değiştirip) Bu durum da hastanın sağ böbreğinde taş varken sol böbreğinde taş var gibi gözükür. Cerrah da bu değişikliği fark edemeyebilir. Sonuçta hastalar röntgen filmlerine bakılarak ameliyata alınıyor.  Benzer hatalar  ortopedi ve diğer  cerrahi ameliyatlarda olabilir. Bu hatalar ne yazık ki yaşanıyor”diye konuştu.

Yorumlar