MR Çekimi Kolaylaşacak

Tıpta görüntüleme yöntemi meydana gelen MR (manyetik rezonans) cihazlarında kapalı kalma korkusu yaşayanlara, gelişen teknolojiyle  yeni analiz eder sunuluyor.


Türk Manyetik Rezonans Derneği (TMRD) Başkanı Prof. Dr. Muhteşem Ağıldere, muhabirine yaptığı açıklamada, görüntüleme amacıyla  tıpta yaklaşık 35 yıldır kullanılan bir yöntem meydana gelen manyetik rezonans ile birçok hastalığa teşhis konulduğunu ve tedavi planlaması yapıldığını belirterek, MR'ın bugüne kadar gösterilmiş hiçbir yan tesiri bulunmadığını söyledi.

MR'ın en önemli özelliğinin işınım kullanılmaması meydana geldiğini altını çizen Ağıldere, işınım kullanılan tetkiklerin röntgen, bilgisayarlı tomografi (BT) ve anjiyografi meydana geldiğini söyledi. Ağıldere, ''Zaman vakit MR ile ilgili vatandaşın işınım alacağına konusunda endişesi oluyor. İnsanların hiçbir kuşkusu olmasın, MR'da  en ufak bir işınım kullanılmıyor'' dedi.

Gereksiz MR çekimi

Türkiye'de dünyanın gelişmiş ülkeleri ile karşılaştırıldığında MR cihaz sayısının pek çok gelişmiş Avrupa ülkeleri ile benzer durumda olduğuna işaret eden Ağıldere,  MR cihazlarının yaş ortalamalarının da genç meydana geldiğini, bunun Türkiye'nin teknolojik olarak iyi bir yerde meydana geldiğini gösterdiğini ifade etti.

Ancak MR tetkik sayılarının  pek çok gelişmiş ülkeye göre henüz fazla olduğuna dikkati çeken Ağıldere, şunları kaydetti:

''Türkiye'de birçok hasta kendisine MR çekilmedikçe rahat etmiyor. Bu da gereksiz MR sayısını artırıyor. Bunun olumlu ve negatif yönleri vardır. Hastalara henüz iyi ve nitelikli  tedavi planlanması açısından ve bu teknolojiyi doğrudan üretmeyen bir ülke olarak yüksek  teknolojiyi kullanılırken temel tıbbi yollar ihmal edilmemeli ve fizik muayene, hikaye alma dediğimiz hastaların muayene edilmesi işlem ve sürelerinin kesinlikle iyileştirilmesi gerekir. Bu gereksiz tetkik ve tekrarları azaltacaktır. Öte yandan MR gibi yüksek bir teknolojiye hastalarımızın basit ulaşabilir olması hastalıkların teşhisini ve tedavi planlamasını kolaylaştırmaktadır. Bu ikilem gibi gözüken iki noktanın dengelenmesi çözüm noktasıdır. Bu konularda iyileştirme sağlanması, eğitimin artırılması, gerekli-gereksiz tetkik, makul tetkik ve tedavi polemiklerine kesinlikle bir çözüm getirecektir.''

MR'da kapalı meydan korkusu gideriliyor

MR çekimlerinde esas meydana gelen kapalı yer korkusuna ait ön yargının geliştirilmesi meydana geldiğini belirten Ağıldere, MR'da gelişen teknolojiyle kapalı kalma korkusuna ilişkin de yeni analiz eder geliştirildiğini ifade etti. Ağıldere, şunları söyledi:

''Hastaların yüzde 10-15'i cihaza girmek istemiyor, cihazı kabre benzetiyor. Henüz eskiden MR'a girmiş meydana gelen bir hasta deneyimini MR çektirecek başka bir hastaya negatif istikamette aktarabilmekte, bu da gereksiz endişelere yöntem açmaktadır. Gelişen teknolojiler ile beraber kapalı yer korkusu meydana gelen hastalar için pek çok çözüm üretilmiştir.

Bunlardan en ehemmiyetlisi MR tetkiklerinin önemli bir bölümünde, alt batın, bel bölgesi, bacaklar, diz, ayak bileği bölgelerinin tetkiklerinde hastalarımızın boy uzunluklarına da bağlı olarak, hastanın başı MR cihazının dışında kalacak şekilde çekim yapılmakta ve hasta cihaza aykiri girerek kapalı yer korkusu meselesi çözülmektedir.

Ayrıca gelişen teknolojiler ile beraber MR cihazının magnet/tünel bölümünün boyu kısalmakta ve genişliği artmakta, bu da kapalı meydanı azaltarak ve genişleterek sorunun çözümüne katkıda bulunmaktadır. Bütün bu çözümlere rağmen MR'a giremeyen hastalar ve küçük çocuklarda hafif bir anestezi ile çekim yapılabilmektedir. Burada kullanılan anestezi operasyonda verilen derin anesteziden farklı olarak hafif bir sedasyon şeklindedir.''

 Açık MR olarak deyim edilen cihazların düşük manyetik alana sahip meydana geldiğini, hem görüntü kalitesi hem de ileri uygulamalar yönünden istenilen sonuçların alınamayabileceğini anlatan Ağıldere, ''Baş tetkiklerin dışında yeni cihazlarda muayeneler cihaza aykiri girerek yapılabiliyor. Bu anlamda hastanın endişe etmesine gerek yok. Cihaza girmekten çekinen ve korkan kişilerin çoğu bunu bilmiyor, açık MR talep edeceğine, beni cihaza 'ters alın' diyebilir'' şeklinde konuştu.

Yorumlar