Temizlikçi Röntgen Çekerse Ne olur ?

Tüm Radyoloji Teknisyenleri ve Teknikerleri Derneği (TÜMRADDER) Ege Bölge Temsilcisi Eyüp Başaran, hastanelerde temizlik işçilerinin röntgen çekimi yaptığını söyledi. Başaran, eğitimsiz kişilerin röntgen, tomografi gibi cihazları kullanmasının önüne geçilmesi için kamu ve özel hastanelerin daha sıkı denetlenmesi gerektiği belirtti.


Ya sağlığınızı temizlikçilere emanet ediyorsanız ?

Kamu ve özel hastanelerde alaylı teknisyenlerin çalıştırılmasını önlemek iç in önemli çalışmalara imza atan TÜMRAD DER’in Ege Temsilcisi Eyüp Başaran, www.personelsaglik.com’a ‘Yok artık’ dedirtecek bir açıklama yaptı. Hastanelerde temizlik işçilerinin röntgen çektiğini anlatan Başaran, “Hastanelerin radyoloji ünitelerinde x- ışını (radyasyon) ile doğrudan çalışılmaktadır ve bu işi yapan kişiler , radyasyonun en doğru şekilde kullanımı konusunda yıllarca eğitime tabi tutuluyorlar. Böylece hem çekim yapılırken radyasyonu en minimum değerlerde tutarak kamu sağlığını tehdit etmenin önüne geçilmeye  hem de yıllarca verilen anatomik eğitimle kanserli doku ve kitlelerin atlanmaması sağlanmaya çalışılıyor” dedi.

Başaran, şu açıklamayı yaptı: “Ya size çekim yapanlar gerçekten bu işi almış teknisyen ve teknikerler değilse? Ya temizlikçiler röntgen çekiyorsa? Beyin tomografisi ortalama 350 adet röntgene bedeldir ve yüksek miktarda radyasyon içerir.Bizler hastalara en düşük radyasyon vererek sonuca ulaşmaya çalışıyoruz. Fakat dernek olarak araştırmalarımız bizleri adeta ürkütmektedir. Radyasyonla çalışma ehliyeti bulunmayan hemşireler, tıbbi sekreterler hatta hastanelerin taşeron temizlikçileri dahi radyoloji birimlerinde çalışıyor. Ağırlıklı olarak röntgen biriminde çalışan diplomasız kişiler röntgeni sadece düğmeye basmak olarak adlandırıyor. Ne kadar radyasyon verdiğini bilmeden hedef doku ve organa odaklanmadan yeterli zırhlama ve kolimasyon uygulamadan sadece düğmeye basıyorlar. Diplomalı bu işi yapma ehliyeti olan Teknisyen ve Teknikerlerin yanlız çalışma alanlarını doldurmakla kalmıyor ayrıca kamu sağlığını da yaptıkları bilinçsiz çekimlerle doğrudan tehdit ediyorlar”

Yorumlar