Bedelli askerlik yaşı 28, bedeli 18 bin tl oldu

Başbakan Ahmet Davutoğlu, partisinin Meclis grup toplantısından önce gazetecilerin bedelli askerlikle ilgili sorusu üzerine ''Grup toplantımda sürprizlerim var. Dinleyin, bekleyin'' dedi. 

Ardından Davutoğlu, grup toplantısında yaptığı açıklamada, "Bakanlar kurulumuzda, 1 Ocak 2015 tarihinden itibaren 28 yaşından gün almış olan, 27 yaşını doldurmuş olan vatandaşlarımızın bedelli askerlik imkanı getiriliyor. Bu vatandaşlarımız 18 bin lira ödeme karşılığında askerlik görevlerini yapmış sayılacaklar. Bedelli askerlik imkanının getirilmesiyle, hem söz konusu olan birikim hafifletilmiş olacak, hem de buradan sağlanacak kaynak savunma sanayi fonuna aktarılacak." dedi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, partisinin Meclis grup toplantısından önce gazetecilerin bedelli askerlikle ilgili sorusu üzerine ''Grup toplantımda sürprizlerim var. Dinleyin, bekleyin'' dedi.

Başbakan Davutoğlu'nun konuşmasından satır başları şöyle:

- Başbakanlık Davutoğlu bedelli asklerlikle ilgili soru üzerine "Konuşmamda sürprizler olabilir, dinleyin, bekleyin" dedi.

- Türkiye kim zulm ederse etsin mazlumun yanında olmaya devam edecektir. Çarşamba gübü bölgeden gelen STK'lar ile toplantı yaptık artık çözüm süreci millete malolmuştur ve kim ne derse desin başarıya ulaşacaktır.

- Kim ne provokasyon yaparsa yapsın çözüm süreci sonuca kavuşacaktır.Bundan sonra da çözüm sürecinin bir tarafla değil bölge halkı ile yürüdüğünü göstermeye devam edeceğiz. Hafta sonu il kongrelerimize katıldık. Biz Türkiye'de bölgeye sıkışmış hareket değiliz, tek kesime hitan eden hareket değiliz. İl kongrelerimizi Erzurum'da başlattık.

- 2010 yılında engellilere pozitif ayrımcılığı anayasal güvence altına aldık. 2013'te özürlü, çürük, sakat gibi ibareleri kaldırdık. 65 yaş üstündekilere bağlanan aylıkları yüzde 200-300 artırdık. Engelli maaşlarını genişlettik. Sadece Türkiye'de değil dünyada devrim mahiyetinde bir adım attık, evde bakım aylığı uygulamasıyla aileler engellilere sahip çıktı. Ayrılan bütçeyi 83 kat artırdık. Çarpıcı bir rakam.

Engelliler için ücretsiz toplu taşıma

-Türkiye bütçe sınırlamaları olabilir ama gönlü gani bir milletin devletidir bu devlet. 3,3 katrilyon lira ödeme yaptık sadece evde bakım hizmeti olarak. İnşallah en kısa zamanda engellilerimiz için ücretsiz toplu taşıma için gerekli kararı alacağız.

Biz baraj falan tanımayız biz sadece milleti tanırız

- Seçim barajı AK Parti tarafından getirilmedi eşit şartlarda yarışıp iktidara geldik biz baraj falan tanımayız biz sadece milleti tanırız. Cumhurbaşkanımız geçtiğimiz yıl bu konuya ilişkin öneri yaptı ve diğer partiler hiçbir cevap vermedi çünkü kendileri korkuyorlar. Daha önce bu konuda AK Parti'nin birçok teklifi var. 1994 ve 2008'de alınan kararlar var hem Türkiye hem AB'de geri çevrildi. Seçimlere sekiz ay kala neden gündeme getirildi, amaç nedir. AYM'nin yaptığı açıklama önemlidir. Türkiye'de bu tartışmalar üzerinden yapılacak dizaynlara müsade etmeyiz.

- G20 Dönem Başkanlığımızda dünya ekonomisin büyümesi konusunda alınacak tedbirler ve gelir adaletsizliği konusunda alınacak tedbirlerin alınması konusunda çalışacağız.

- Papa'nın ziyareti ve verdiği mesajlar tam da dinler arası çatışmanın arttığı bir dönemde iyi bir mesaj olmuştur.

- Purin ülkemizdeydi vizeleri kaldırdık dış ticaret hacmimiz 2002 yılında 5 milyar dolardan 30 milyar dolar seviyesine çıktı. Dün önemli kararlar alındı.

Yorumlar