Sağlık önlisanstan mezun olanlara lisans tamamlama duyurusu

YÜKSEKÖĞRETİM KURULU BAŞKANLIĞINDAN DUYURU


19/11/2014 Tarih ve 6569 Sayılı Kanun'un Geçici Madde 69'u uyarınca, aşağıda yer alan ön lisans programlarından 19.11.2014 tarihine kadar mezun olan adaylar için lisans tamamlama programları açılacaktır.

2015-2016 eğitim öğretim yılı için açılacak lisans tamamlama programlarına başvurular e-Devlet şifresiyle 3 - 14 Ağustos 2015 tarihleri arasında https://yoksis.yok.gov.tr/BTS internet adresinden alınacaktır. Başvuru sırasında adaylardan ön lisans diplomasında yer alan Üniversite, Meslek Yüksekokulu, Program adı ile diploma notunun sisteme girilmesi istenecektir. Başvuru yapmayan adaylar, 2015-2016 eğitim öğretim yılı için tercih ve yerleştirme işlemlerinden yararlanamayacaklardır.

Tercihler 24-28 Ağustos 2015 tarihleri arasında aynı internet adresinden alınacaktır. Tercih işlemleri sırasında ön lisans alanlarına göre hangi alanlarda lisans tamamlama programları açılacağı, programların yer alacağı üniversiteler ile kontenjanları ve yerleştirmeye ilişkin esaslar yayımlanacaktır.

Yerleştirme işlemleri 3 Eylül 2015 tarihine kadar yapılacak ve sonuçlar https://yoksis.yok.gov.tr/BTS internet adresinden duyurulacak olup adaylara ayrıca posta yolu ile gönderilmeyecektir.

Lisans tamamlama programlarına yerleşen adayların kayıt işlemleri 7-11 Eylül 2015 tarihleri arasında ilgili üniversiteler tarafından yapılacaktır. İlan edilen kayıt tarihlerinde kaydını yaptırmayan adaylar yerleştirme işleminden doğan haklarından vazgeçmiş sayılacaklar ve kayıtları yapılmayacaktır.

Söz konusu kanun uyarınca 19.11.2014 tarihine kadar aşağıda belirtilen ön lisans programlarından mezun olanların sayısı, üniversitelerin kapasiteleri ve eğitim-öğretimin niteliğinden taviz verilmemesi gibi temel ilkeler dikkate alındığında bütün başvuruların karşılanamayacağı hususu göz önünde bulundurularak, 2015-2016 eğitim-öğretim yılında yerleştirilemeyen adaylar için takip eden yıllarda lisans tamamlama programları açılmaya devam edilecektir.

Lisans Tamamlama Programlarına Başvuru Yapabilecek Ön Lisans Programları
Acil Yardım
Acil Yardım Teknikerliği
Acil Yardım Teknikleri
Adli Tıp
Adli Tıp Teknikerliği
Ağız Diş Sağlığı
Ağız ve Diş Sağlığı
Ambulans ve Acil Bakım Teknikerliği
Ambulans ve Acil Bakım
Ameliyathane Hizmetleri
Ameliyathane Teknikerliği
Anestezi
Anestezi Teknikerliği
Cerrahi Teknikerliği
Çevre
Çevre Sağlığı
Diş Protez
Diş Protez Teknikerliği
Diş Protez Teknolojisi
Diş Teknik Sekreterliği
Diyaliz
Ebelik
Eczane Hizmetleri
Eczane Teknikerliği
Elektronörofizyoloji
Engelli Bakımı ve Rehabilitasyon
Evde Hasta Bakımı
Fizik Tedavi
Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon
Fizyoterapi
Hastane Yönetimi ve Organizasyon
Hemşirelik
Hidroterapi
İlk ve Acil Yardım
İş ve Uğraşı Terapisi
Laborant ve Veteriner Sağlık
Nükleer Tıp Teknikleri
Odyometri
Optisyenlik
Ortopedik Protez ve Ortez
Otopsi Yardımcılığı
Paramedik
Patoloji Laboratuvar
Patoloji Laboratuvar Teknikleri
Perfüzyon
Perfüzyon Teknikleri
Podoloji
Protez ve Ortez
Radyoloji
Radyoterapi
Sağlık Kurumları İşletmeciliği
Sağlık Yönetimi
Sağlık Memurluğu
Sağlık Teknikerliği
Tıbbi Görüntüleme Teknikleri
Tıbbi Laboratuvar
Tıbbi Laboratuvar Teknikleri
Veteriner Sağlık Teknikerliği
Yaşlı Bakımı
Yaşlı Bakım Hizmetleri
Yaşlı Hizmetleri Bakımı

Yorumlar

 1. Nuray Özen / 5 yıldır Halen atama bekliyorum29 Temmuz 2015 22:44

  uludağ üniv. radyoloji teknikerliği mezunuyum. hangi bölümlere geçiş yapabiliriz. çalıştığım özel hastanede arkadaşın biri araştırmış fizik tedavi ve rehabilitasyon bölümüne lisans tamamlama yapılabilir diyorlar doğrumu lütfen yardım edin? önlisans radyoloji mezunuyum 5 yıldır atanamadım. en azından fizik tedavi rehabilitasyona geçiş yapıp kpssde atanma şansımız olur. bu lisans tamamlama kimleri kapsıyor. sıralama ve kontenjan durumu ne kadar olacak lisans tamamlamada hangi üniversitelere kayıt yaptıracağız birde örgün eğitimmi olacak uzaktan eğitimmi olacak radyolojiteknikerleri sitesi lütfen güncel bilgileri bizimle paylaşın. teşekkürler. saygılar

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. sadece tıbbi görüntüleme lisans programına geçiş yapabilirsin.

   Sil
  2. tıbbi görüntüleme sadece ön lisans değil mi lisansı ilk kez duyuyorum

   Sil

Yorum Gönder

Yorum yapmayı unutmayın.