Meme kontrolleri

Her kadının sağlığı için mutlak yapması gerekenlerden biri meme kontrolüdür.

     Banyoda dıştan içe ve içten dışa parmak uçlarıyla dairesel ve ışınsal olarak meme dokunuzu tarayın. Farklı büyüklükte sertlik elinize gelirse mutlak hekime başvurun.
     Bazen memenin kendine has dokusu kitleymiş gibi sert gelebilir elinize.
     Ama şüphelendiğiniz alanları Ultrason ile kontrol ettirdiyseniz ve normal çıktıysa, bu sertlikler sizin meme dokunuzdur. Meme dokunuzu ezberleyin ki değişiklikleri farkedebilesiniz.

 35 yaşında küçük iseniz 

      Kendi elinizle muayenizi yaptıktan sonra şüpheli bir durum varsa; Kadın Doğum Uzmanı veya Cerrahi Uzmanı tarafından muayene olmalısınız.
      Doktor tarafından muayenenizde şüpheli bir durum varsa, Radyolojik tetkiklerinizi yaptırınız. Bu yaş grubunda Mammografi tetkiki genellikle çok parlak çıkar. Bu durumda eğer lezyon varsa bile ayırt etmek pek de mümkün değildir. Ultrason cihazı ile tetkikiniz çok daha faydalı olacaktır.

 35- 40 yaş arasında 

      Ailenizde; anne, teyze,kız kardeş, anneannenizde ( baba tarafı akrabalarında genetik geçiş daha düşüktür) meme kanseri öyküsü varsa, olmayanlara göre meme kanseri riskiniz bir miktar daha yüksektir.
      Böyle bir riskiniz varsa, mutlaka bu yaş aralığında baz Mammografi olarak değerlendirilebilecek ve arşivinizde duracak bir mammografiniz olsun. Senelik Ultrason tetkikinizi de düzenli yaptırın.              Memede çıkan bir lezyonunuz varsa ve özellikle de bu katı içerikliyse takip aralıklarınız kısalmalıdır.

 40 yaşından büyük iseniz 

      *Mammografi Tetkiki

      Dünya Sağlık Örgütüne göre senede 1 kez Mammografi çekilmelidir.   
      Sağlık Bakanlığımız da 2 senede 1 mammografi ile taramayı önermektedir.

      *Ultrason tetkiki

       Doktorunuzun önerdiği aralıklarla Ultrason yaptırabilirsiniz.

      UNUTMAYALIM; ultrason ve mammografinin birbirlerine farklı yönlerden üstünlükleri vardır. Ultrasonda değerlendirilemeyecek lezyonlar mammografide bulgu verebilir.
Mammografide ayırt edilemeyecek lezyonlar Ultrasonda daha net izlenebilir.

      Tarama yöntemi Mammografidir.

Uzm. Dr. Önem Loker Altıntaş

http://www.onemloker.com/2017/03/annelerin-saglg.html

Yorumlar