Radyoloji teknikeri kanser oldu

Özelikle gereksiz tomografi çekimleri yüzünden aşırı radyasyona maruz kalan radyoloji teknikerleri için bıçak kemiğe dayandı. 

Kimi doktorların sırf daha fazla para kazanma hırsı yüzünden kanserle burun buruna kalan radyoloji teknikerleri bu düzene dur diyor.
Özellikle tomografi cihazlarının özel sektör tarafından işletilmesi sağlık konusunu tamamen bir ticari mesele haline getirmiştir.
Şirket yöneticileri doktorlara tomografi çekim sayısı oranında ücret ödemesi aç gözlü doktorların iştahını kabartmış, ve arı sokması, kapı çarpması, baş ağrısı gibi herhangi bir sebepten her türlü gereksiz tomografi istemi yapılması üzerine en büyük zararı radyoloji teknikerleri görmektedir. Buna rağmen hükümet tarafından bu konuda herhangi bir iyileştirme çabası bulunmamaktadır.


 Anasayfa
 Kategoriler
 Galeri
 Video
 Yazarlar
 Künye
 İletişim
 Kapat
banner13

RÖNTGEN TEKNİSYENİ KANSERE YAKALANDI
24 Temmuz 2018, 14:25
Türkiye Kamu Sen İl Temsilcisi ve Türk Sağlık Sen Kocaeli Şube Başkanı Ömer Çeker haftalık olağan basın toplantısını gerçekleştirdi.
Türkiye Kamu Sen İl Temsilcisi ve Türk Sağlık Sen Kocaeli Şube Başkanı Ömer Çeker haftalık olağan basın toplantısını gerçekleştirdi. Şube binasında gerçekleştirilen toplantıda konuşan Başkan Çeker, “Sendika üyemiz Ahmet Atalay, 6 Mart 2011 tarihinden itibaren İzmit Seka Devlet Hastanesi’nde 657 sayılı DMK’na tabi olarak Röntgen Teknisyeni kadrosunda görev yapmaktadır. Sendika Üyemiz Ahmet Atalay, İzmit Seka Devlet Hastanesi Radyoloji Ünitesinde söz konusu Sağlık Bakanlığı genelgesinde belirtilen hususlar nazara alınmadan ve sağlıksız çalışma koşulları ve çalışan güvenliği konusunda gerekli özen gösterilmemesi nedeniyle Troid kanserine yakalanmış maddi ve manevi zarar görmüştür” ifadelerini kullandı.

BİLİRKİŞİ TARAFINDAN TESPİT EDİLDİ

Konuşmalarının devamında Çeker, “Bu sıkıntıları çekmesine neden olan, kurum yetkilileri hakkında Kocaeli Cumhuriyet Başsavcılığına şikâyette bulunmuştur. Şikayete binaen oluşturulan bilir kişi raporundaki tespitlerde, Kamu görevlisi olan şüphelilerce, hastanenin radyoloji ünitesinde tıbbi X ışını odalarının tasarımı ve zırhlanma yetersizliğinin giderilmesi, havalandırma sisteminin etkin bir şekilde çalışmasının sağlanması, radyoloji teknisyenlerine koruyucu giysi ve teçhizat sağlanması, haftalık çalışma saatleri ve izin sürelerinin düzenlenmesi yönündeki yasal mevzuatlara riayet etmeyip hukuka ve yasalara aykırı işlemleri yapmak suretiyle çalışanları mağdur ettikleri bilirkişi raporu ile tespit edilmiştir” diye belirtti.

ÜZERİ ÖRTÜLMEYE ÇALIŞILDI

“Ne gariptir ki İzmit Kaymakamlığı üyemizin bu hastalığa yakalanmasında kurum idarecilerinin sorumlulukları yok diyerek soruşturmaya izni vermemiştir” diyen Çeker, “Ortada bir kanser vakası varken ve bu kansere neden olan sebepler gayet açık iken nasıl böyle bir karar verildi anlamak mümkün değildir. Sağlık çalışanı ve sendika üyemizin sağlığını kaybetmesi nedeniyle mağduriyetine sebebiyet verilmesine rağmen Kaymakamlığın bağımsız yargının rolünü üstlenmek suretiyle ilgililerin hukuk önünde hesap vermelerinin önünü tıkayarak bilerek veya bilmeyerek hastane idarecilerinin usulsüzlüklerinin üzerini örtülmeye çalışmıştır” ifadelerini kullandı.

NEDEN KORKULUYOR?

Son olarak Çeker, “Kurum sorumlularının yaptıkları işin hesabını hukuk önünde vermesinden, gerekirse yargılanmalarından niçin bu kadar korkuluyor. Bu nedenle Kaymakamlığın kararını yargıya taşıdık. Yaptığımız itiraz üzerine İstanbul Bölge İdare Mahkemesi İzmit Kaymakamlığı'nın bu konuda karar verme yetkisinin bulunmadığına dikkat çekerek yetkili merci yönünden hukuka uyarlılık bulunmadığı yönünde karar vermiştir. Umut ediyoruz ki Kocaeli Valiliği önemli ve hassas olan bir konu hakkında karar vermede mahir olanlar gibi bir tutum sergilemezler. Kamu vicdanının rahatlaması ve gerçeklerin ortaya çıkması adına konuyu hukuka havale ederek, Sağlık Bakanlığı Röntgen Teknisyenlerinin çalışma usul ve esaslarını düzenleyen hükümleri yok hükmünde sayan hastane yöneticilerinin yargılamalarına izin verirler. İhmal ve kusurları bulunanlar bağımsız yargı önünde hesap verirler” diyerek sözlerini sonlandırdı.

Yorumlar