Dgs ile Radyoloji'den hangi aöf ya da örgün bölümlere geçiş yapılabilir?

DGS

ÖSYM 'nin Dgs klavuzunda detaylı bir şekilde tüm bilgiler verilmiş. Bizi ilgilendiren kısımları burda paylaşıyorum.

Evvela şunu söyliyim bazı arkadaşlar radyoloji ve Tıbbi Görüntüleme Teknikleri bölümlerini farklı sanabiliyor. Bu ikisi de aynı bölümdür. Radyoloji eski adı Tıbbi Görüntüleme Teknikleri ise bölümün yeni adıdır. Bu isim değişikliğinin sebebi Türkçeleştirme ve daha anlaşılır hale getirme amaçlı diyebiliriz. Bu isim değişikliği yanlış hatırlamıyorsam 2009 dan sonra yapıldı.
Neyse artık.
Dgs sınavının amacı Önlisans mezunu adayın özellikle mezun olduğu bölümle ilgisi bulunan lisans bölümüne tekrar ygs,yks,öss gibi üniversiteye giriş sınavlarına katılmaya ihtiyaç bırakmadan daha sade ve kolay biçimde yerleşmesini sağlamaktır.
DGS sınavında sadece Matematik ve Türkçe soruları sorulur. Bazı yıllar soru sayıları ve zorlukları farklılık gösterebilir.
Önlisans Radyoloji (Tıbbi Görüntüleme Teknikleri ) mezunu olan aday sınav girip Örgün öğretimden sadece ''Hemşirelik'' ve ''Hemşirelik ve Sağlık Hizmetleri '' Lisans Bölümlerine tercih verebilir. Gerçi Hemşirelik ve Sağlık Hizmetleri  adlı bölümü ben daha önce görmedim ama bazı üniversitelerde olabilirse de hemşirelikten farkı yoktur sanırım.
Dgs ile bazı Açıköğretim programlarına da geçişte yapabiliriz.
Geçiş yapabileceğimiz Aöf Bölümleri
Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İktisat, Kamu Yönetimi, Maliye, Uluslararası
İlişkiler, İşletme, Konaklama İşletmeciliği, Halkla İlişkiler ve Reklamcılık, Halkla İlişkiler ve
Tanıtım
Bu bilgiler ÖSYM nin  güncel 2018 dgs klavuzundan alınmıştır.
https://dokuman.osym.gov.tr/pdfdokuman/2018/DGS/TABLO2_16052018.pdf

Peki Dgs ile Hemşirelik ya da AÖF programlarından birine geçtik diyelim:

Kaçıncı Sınıftan Başlayacağız?

Okula kaydınız sırasında önlisans Transkript belgenizi ve ders içeriğini teslim etmeniz gerekiyor. Kredi uyumuna göre Muafiyet yapılıyor.
Genellikle 1. sınıfın tüm derslerinden muaf oluyorsunuz ve 2. sınıfın bazı derslerinden muaf oluorsunuz. doğal olarak 3. sınıftan başlıyorsunuz ama 2. sınıftan da ders almak zorunda kalıyorsunuz.
Kredi konusunda sıkıntı çıkmazsa 20-25 desten muaf olabilirsiniz.
Bir yüksek öğretim programı okuyorsanız tüm dersleri geçmeden okulu bitiremezsiniz. yani 4. sınıfta olsanız bile önceki yıllardan kalan tüm dersleri vermek zorundasınız. Bu da okulu bitirme sürenizin başarınıza bağlı olduğunu gösterir. Neticede kaçıncı sınıftan başlayacağınız önemli değildir. Önemli olan vermeniz gereken dersleri ne kadar hızlı verebilirsiniz.

Yorumlar